Idź do treści strony
Gospodarka

Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez doposażenie szkół zawodowych na terenie Gminy Olsztyn

Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 9: Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych
Działanie 9.3.:  Infrastruktura edukacyjna
Poddziałanie 9.3.1.: Infrastruktura kształcenia zawodowego
Wartość projektu: 1 501 285,00 zł
Dofinansowanie: 1 234 310,27 (82,99%)

Celem projektu jest podniesienie jakości bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego na terenie Gminy Olsztyn, w tym:
- podniesienie jakości i poziomu kształcenia;
- dostosowanie infrastruktury edukacyjnej szkół do potrzeb realizacji podstawy programowej kształcenia w zawodzie;
- dopasowanie bazy dydaktycznej szkolnictwa zawodowego, by odzwierciedlała naturalne warunki pracy oraz umożliwiała przeprowadzanie egzaminów zawodowych w związku z malejącą liczbą ośrodków egzaminacyjnych;
- wyrównywanie dostępu do odpowiedniej jakości infrastruktury edukacyjnej, doinwestowanie infrastruktury edukacyjnej, placówek świadczących usługi dla młodzieży z terenów defaworyzowanych;
- rozwój kompetencji, umiejętności i kwalifikacji uczniów szkół zawodowych zgodnych z oczekiwaniami rynku pracy zgodnie ze współczesnymi standardami technologicznymi;
- dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb gospodarczych regionu, niezbędne doposażenie bazy dydaktycznej przyczyniającej się do podnoszenia kwalifikacji w kierunkach powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa;
- przeciwdziałanie przedwczesnemu kończeniu edukacji;
- poprawa jakości edukacji młodzieży ze szczególnymi potrzebami będąca szansą na odnalezienie się na rynku pracy i samodzielność;
- zwiększenie stopnia zaangażowania ze strony pracodawców oraz uczelni wyższych w proces kształcenia zawodowego;
- wzrost poziom wykorzystania narzędzi cyfrowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym wspomagający rozwój kompetencji cyfrowych.

Zostanie on osiągnięty poprzez inwestycję w bazę dydaktyczną do pracowni, w których kształci się uczniów w zawodach bezpośrednio związanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa. Zakup odpowiedniego, nowego wyposażenia, zgodnego z wymogami MEiN oraz rekomendacjami pracodawców, a przez to dopasowanego do potrzeb rynku pracy daje możliwość prowadzenia zajęć na poziomie odpowiadającym współczesnym standardom, odzwierciedlającym naturalne warunki pracy. Pozwala jednocześnie na nabywanie umiejętności zawodowych w określonych branżach oraz umiejętności przekrojowych, w szczególności cyfrowych, w zakresie myślenia krytycznego i kompleksowego rozwiązywania problemów, w zakresie pracy zespołowej czy zdolności adaptacji do nowych warunków. Wpłynie to na ich lepsze przygotowanie do egzaminów maturalnych i zawodowych oraz kontynuowania nauki na dalszych poziomach, a także ułatwi funkcjonowanie na rynku pracy. Dostęp do wykwalifikowanych kadr determinuje efektywny rozwój podmiotów gospodarczych funkcjonujących w ramach regionalnych inteligentnych specjalizacji.

W ramach zadania zostanie zakupione wyposażenie do 7 szkół zawodowych znajdujących się na terenie Gminy Olsztyn:

W ramach projektu planuje się zakupienie wyposażenia do następujących szkół i pracowni znajdujących się w nich:
1. Zespół Szkół Ekonomicznych Im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie (ZSE) Technikum nr 7 - Pracownia umiejętności zawodowych.
2. Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie (ZSME),: Technikum nr 3, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3 - Pracownia projektowania i programowania produkcji maszyn.
3. Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie (ZSEiT), Technikum nr 6 - Pracownia technik informatycznych w zawodzie.
4. Zespół Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie (ZSS) - Technikum Nr 1, Branżowa szkoła I stopnia nr 1 - Pracownia projektowania i technologii w transporcie zintegrowanym z inteligentnymi specjalizacjami regionu.
5. Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie (ZSGS), Technikum Nr 5 i Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 5 - Pracownie dietetyki (2 szt.).
6. Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących im. Jędrzeja Śniadeckiego w Olsztynie (ZSCHiO) Technikum nr 8 - Pracownie laboratoryjne (3 szt.).
7. Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Polaków spod Znaku Rodła w Olsztynie (ZSE-H) Technikum Nr 2, Branżowa szkoła I stopnia nr 2 - Pracownia grafiki i poligrafii cyfrowej.

 

Pogoda