Idź do treści strony
13.09.2017 14:23

Urzędowe e-usługi powalczą o europejską nagrodę RegioStars

Public Choice Award

Olsztyński projekt znalazł się wśród finalistów RegioStars 2017, konkursu, w którym wyróżniane są najbardziej inspirujące i innowacyjne projekty regionalne współfinansowane ze środków unijnych.

Spośród 103 zgłoszonych projektów, niezależne jury konkursu, pod przewodnictwem posła do Parlamentu Europejskiego Lamberta van Nistelrooija, wybrało 24 finalistów. Wśród nich są projekty z 20 państw członkowskich oraz jednego kraju sąsiadującego: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Projekty zostały wytypowane w oparciu o cztery kryteria: innowacyjność, wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz współpracę partnerską. Olsztyński projekt związany z oferowanymi przez Urząd Miasta usługami elektronicznymi (e-delaracje, Elektroniczne Płatności Olsztyna) powalczy o nagrodę główną w kategorii CityStar: miasta przechodzące na technologię cyfrową. Zwycięzców konkursu poznamy 10 października, podczas ceremonii wręczenia nagród RegioStars w Brukseli. W tym roku swoją nagrodę przyznają także internauci. Nagroda Public Choice Award  zostanie wręczona razem z innymi podczas ceremonii wręczenia nagród RegioStars. Zachęcamy do oddania głosu na olsztyński projekt. Można to zrobić tutaj.

Oferowane przez Urząd Miasta e-usługi  umożliwiają składanie wniosków i deklaracji podatkowych drogą elektroniczną oraz regulowanie należności za pomocą tego samego kanału komunikacji. Serwis e-deklaracje pozwala mieszkańcom Olsztyna na składanie deklaracji związanych z lokalnymi podatkami bez wychodzenia z domu. W specjalnym portalu zgromadzono formularze związane m.in. z podatkiem od nieruchomości, podatkiem rolnym i leśnym, podatkiem od środków transportowych i tzw. podatkiem śmieciowym. Klient wypełnia interesujący go formularz i przesyła drogą elektroniczną do magistratu, a następnie pracownik urzędu nalicza kwotę, którą trzeba zapłacić. Płatność również można wykonać online za pomocą portalu Elektroniczne Płatności Olsztyna (epo.olsztyn.eu). Dzięki tej platformie nie tylko zapłacimy lokalne podatki, ale też sprawdzimy stan wszystkich swoich należności wobec gminy (np. związanych z wieczystym użytkowaniem gruntów czy mandatami wystawionymi przez Straż Miejską lub przez pracowników Strefy Płatnego Parkowania). Jeśli się okaże, że zalegamy z jakimiś płatnościami, możemy je od razu opłacić online. Warunkiem niezbędnym do tego, by korzystać zarówno z portalu e-deklaracji, jak i systemu EPO, jest oczywiście posługiwanie się bezpiecznym podpisem elektronicznym.  

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 18°C
Częściowe zachmurzenie 23°C