Idź do treści strony
19.05.2016 14:46

Uczą się o danych osobowych

Gala podsumowująca grę miejską. Na scenie śpiewające dzieci

Kolejna odsłona oryginalnego projektu za nami. Młodzi olsztynianie zdobywali wiedzę na temat ochrony danych osobowych.

"Na tacy po Dane w mieście Olsztynie" - to zadanie, które realizuje Szkoła Podstawowa nr 30. W czwartek (19 maja) w ratuszu podsumowana została już III edycja przedsięwzięcia.

- Ochrona danych osobowych to niezwykle istotna sprawa - mówił podczas uroczystości zastępca prezydenta Olsztyna, Jarosław Słoma. - Warto mieć świadomość, jakie mamy prawa w tej materii. Im wcześniej je poznamy, tym będziemy bardziej bezpieczni.

Jednym z elementów programu jest gra miejska. Dzieci i młodzież z przedszkola i szkół, które wzięły udział w akcji, odwiedzały olsztyńskie instytucje. Zdobywały tam wiedzę na temat ochrony danych osobowych, rozwiązywały testy, krzyżówki, dla najmłodszych przygotowano kolorowanki.

Wśród mieszkańców stolicy regionu uczestnicy przeprowadzili sondę. Pytali: co to jest GIODO? czy w sieci jesteśmy anonimowi? czy wypożyczając np. sprzęt sportowy właściciel może zażądać od nas w zastaw dowodu osobistego? Jak się okazało, większość ankietowanych nie miała kłopotu z udzieleniem poprawnych odpowiedzi.

- Zdobyta dziś wiedza jest ważna na co dzień - tłumaczyła dyrektor SP30, Bożena Rzepka. - Młodzież na ochronę swoich danych powinna zwrócić szczególnie podczas korzystania w Internetu. Uważajcie, jakie informacje o sobie udostępniacie, bo nigdy nie wiecie, kto jest po drugiej stronie i w jaki sposób może wykorzystać tę wiedzę.

W zabawie wzięło udział ok. 100 przedszkolaków i uczniów dziewięciu olsztyńskich placówek.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 12°C
Deszcz 15°C