Idź do treści strony
18.07.2018 13:51

Tramwajowa umowa podpisana! [foto, wideo]

Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna i Fatma Durmaz Yılbirlik, Durmazlar Holding

Za 21 miesięcy pierwsze tramwaje powinny przyjechać z Turcji. W Urzędzie Miasta została podpisana dziś (18 lipca) umowa na dostawę do Olsztyna nowego taboru.

Gdy około trzech lat temu świętowaliśmy powrót tramwajów na ulice Olsztyna, zapowiadaliśmy, że to dopiero pierwszy etap całego systemu, który ma objąć nasze miasto. Teraz konsekwentnie wdrażamy kolejne przedsięwzięcia związane z tym ambitnym projektem. Jednym z jego elementów jest kupno nowego taboru.

Nowe pojazdy dostarczy turecka firma Durmazlar. Wymagania postawione przez nas oraz oczekiwania były wysokie, ale udało się je spełnić.

– Nie mam wątpliwości, że producent, który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie chciał spisać się jak najlepiej, by Olsztyn stał się też jego oknem wystawowym na świat – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego wierzę, że otrzymamy doskonały, komfortowy, wysokiej klasy produkt.

Pierwsze dwa tramwaje mają dotrzeć do naszego miasta w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, ostatnie – pięć miesięcy później. Będą niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień, do których już przyzwyczaili się olsztynianie i z których tak chętnie korzystają. Są dłuższe od olsztyńskich Solarisów Tramino i będą mieć 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach. Co ciekawe, turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nawet nieco cichsze, niż Tramino.

- Podpisanie tej umowy to dzień, w którym zbieramy żniwo naszej ciężkiej pracy - powiedziała wiceprezes zarządu Durmazlar Holding, Fatma Durmaz Yılbirlik. - Jesteśmy zaszczyceni, że udało nam się zdobyć zaufanie władz Olsztyna. Jestem przekonana, że ta współpraca będzie kolejnym mostem w relacjach polsko-tureckich. Dołożymy wszelkich starań, by nie zawieść zaufania.

W podstawowym zamówieniu będziemy oczekiwać dostarczenia 12 tramwajów. Ich głównym przeznaczeniem mają być nowe trasy, jakie zostaną uruchomione wraz z wybudowaniem kolejnej infrastruktury łączącej Pieczewo z Dworcem Głównym oraz Śródmieściem i Starym Miastem. Pojazdy wzmocnią także już istniejące linie, z których możemy korzystać od końca 2015 roku. W zależności od potrzeb i naszych możliwości finansowych turecka firma może nam dostarczyć kolejnych 12 tramwajów. To oznacza, że umowę podpisujemy na 24 pojazdy.

Podstawowa wartość zamówienia to niespełna 108 mln złotych. Gdybyśmy skorzystali także w całości z zapisanej w umowie opcji, wówczas zapłacilibyśmy około 206 mln złotych.

Tramwaje Panorama, które będą bazą do wybudowania pojazdów dla Olsztyna, wożą pasażerów w miastach Samsun oraz Koçaeli. Dostarczane były do tych miast w latach 2016 i 2017. Turecka firma dotychczas wyprodukowała łącznie około stu sztuk tramwajów. Poza olsztyńskim zamówieniem przygotowuje się do wybudowania 30 pojazdów, które będą wozić pasażerów w Stambule.

Tramwaje w pigułce:
* liczba zamawianych pojazdów: 12+pakiety naprawczo-wyposażeniowe+12 (jako opcja),
* długość: 32,5 m,
* szerokość: 2,5 m,
* liczba sekcji: 5,
* liczba miejsc stojących: 170 (5 miejsc/m²),
* liczba miejsc siedzących: 40 stałych,
* układ drzwi: 1+4+1 (skrajne, za kabinami motorniczych, jednoskrzydłowe szerokości
ok. 80 cm, pozostałe - dwuskrzydłowe - ok. 130 cm),
* skrajne wózki skrętne,
* deklarowana głośność: 73,6 dB (Tramino: 74 dB),
* wartość zamówienia: 206 mln zł (podstawowe: ~108 mln zł),
* czas dostawy: 21 miesięcy od podpisania umowy (pierwsze dwie sztuki, kolejne –  minimum dwie co miesiąc).

[wideo] [film podpisanie umowy]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Lekki deszcz 17°C