Idź do treści strony
23.01.2018 12:21

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy

Na olsztyńskich osiedlach pojawiło się 25 detektorów smogu. Niewielkie urządzenia mierzą podstawowe parametry - stężenie pyłów PM2,5, PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę.

- Jakość powietrza w naszym mieście na tle całego kraju jest bardzo dobra - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Jesteśmy w krajowej czołówce miast z najlepszym powietrzem. Niemniej jednak dbałość o otaczające nas środowisko to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez gminę. W ostatnim czasie coraz odważniej stawiamy na działania tj. inwestowanie w ekologiczny transport zbiorowy, remonty dróg, tworzenie zielonych miejsc w naszym mieście, dofinansowywanie wymiany niespełniających normy pieców albo podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej. Te działania mają na celu stworzenie jak najprzyjemniejszego miejsca do zamieszkania, do życia.
   
Zgodnie z Programem Ograniczenia Niskiej Emisji miasto zakupiło 25 detektorów smogu, które będą mierzyć stężenie pyłów PM2,5, PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę, czyli to wszystko, co ma wpływ na tworzenie się smogu. Użytkowanie tego systemu w ciągu pierwszego roku będzie kosztować 30 tys. złotych, każdy kolejny to 18,5 tys. W minionym tygodniu urządzenia były instalowane i kalibrowane, aby wskazywały realne pomiary. Zainstalowano je praktycznie we wszystkich olsztyńskich osiedlach (poza Trackiem). Teraz każdy mieszkaniec, w każdej chwili będzie mógł sprawdzić jakość olsztyńskiego powietrza. Służy do tego specjalna aplikacja, którą można pobrać tutaj. Aktualny pomiar można też znaleźć na miejskich stronach: w portalu Bezpieczny Olsztyn oraz Olsztyn.eu.

Poza tymi stacjonarnymi, specjalne pomiarowe urządzenia trafiły do Straży Miejskiej. Mobilny sprzęt pozwoli kontrolować stężenie pyłów i gazów w czasie rzeczywistym i przypadku potwierdzenia spalania odpadów wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Urządzenia kosztowały łącznie 32 tys.

 

[lokalizacja czujników]

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda