Idź do treści strony
31.01.2017 14:47

Płać podatki w Olsztynie

Mieszkasz i pracujesz w Olsztynie? Zadbaj o swoje miasto.

Do ostatecznego terminu złożenia zeznań podatkowych pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto zdecydować jak zagospodarować swój podatek.

- Co roku składamy deklarację PIT, w której każdy z nas oblicza ile pieniędzy w podatkach oddaje do budżetu państwa - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Część tej sumy wraca do nas, mieszkańców miast i gmin, to z nich utrzymujemy edukację, kulturę, miejską infrastrukturę czy komunikację. Zachęcam wszystkie osoby, które mieszkają w stolicy Warmii do płacenia podatków właśnie w Olsztynie, nawet jeśli miejscem zameldowania jest inne miasto czy gmina. Wystarczy wpisać adres zamieszkania wraz z urzędem skarbowym przypisanym do miejsca w rocznym zeznaniu podatkowym.

Oświata, zdrowie i polityka społeczna, transport i łączność, gospodarka komunalna, ochrona środowiska oraz kultura fizyczna - na to m.in. przeznaczane są pieniądze z naszych podatków. W 2016 roku z podatku od osób fizycznych do budżetu Olsztyna wpłynęło prawie 224 mln zł co stanowi ok. 22 proc. całego budżetu miasta.

Jeśli zdamy sobie sprawę, że podatek od jednej osoby pozwoli na posadzenie na 4 drzew, podatek 2 olsztynian pozwoli wybudować 1 miejsce parkingowe lub 10 metrów chodnika, podatek od 7 osób pozwoli dofinansować roczny pobyt dziecka w żłobku, a podatek od 25 podatników Olsztyna pozwoli wybudować siłownię plenerową lub plac zabaw, to widzimy, że mamy realny wpływ na wygląd i funkcjonowanie miasta, w którym mieszkamy.

Stereotypem jest stwierdzenie, że podatki można płacić jedynie w miejscu zameldowania. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania podatników, a dokładnie – według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu grudnia. Meldunek nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia.

Warto również pamiętać, że płacenie podatków w miejscu zamieszkania to także wygoda – chociażby w razie ewentualnej kontroli rocznego zeznania podatkowego, kiedy to do urzędu trzeba stawić się osobiście.

Warto płacić podatki w Olsztynie - film

Chcesz zameldować się w Olsztynie? Informacje tutaj.<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 8°C
Pochmurnie 14°C