Idź do treści strony
12.04.2016 14:45

Oni są wspaniali!

Grupowe zdjęcie uczestników miejskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych

Promuje prospołeczne postawy i działania młodzieży m.in. na rzecz rówieśników, sąsiadów. Poznaliśmy laureatów miejskiego etapu konkursu "Ośmiu Wspaniałych".

W tym roku zgłoszonych zostało ok. 70 uczniów olsztyńskich szkół. Pośród nich kapituła wybierała tych, których działania są najbardziej oryginalne, zaskakujące, najlepiej wpisujące się w konkurs.

Młodzież została wyróżniania w trzech kategoriach: grupowej oraz indywidualnych 10-13 lat i 14-19 lat.

- Jesteście tymi, którzy mają otwarte serca, wczuwają się w potrzeby innych - mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Wiemy, jak wiele osób czeka na pomoc, dlatego należą się Wam ogromne słowa uznania. Ale także dla Waszych rodziców, nauczycieli, opiekunów, którzy zapewne także mieli znaczny wpływ na to, jakimi ludźmi jesteście.

Za ogólnopolską część konkursu odpowiada Fundacja Świat na Tak. Pomysł na przedsięwzięcie jest prosty.

- Każde miasto dokonuje wyboru, a następnie przedstawia całej Polsce, w eliminacjach ogólnopolskich swoją wspaniałą młodzież - wyjaśnia Monika Michniewicz z Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta. - To młodzi ludzie, zwyczajni, ale gotowi uśmiechnąć się życzliwie do innego człowieka, wytrwale dążący do celu, nawet "pod wiatr".

Stolicę województwa podczas ogólnopolskich zmagań będzie reprezentować Ignacy Błotniak z II klasy Społecznego Gimnazjum 101. Jego lista aktywności jest niezwykle długa.

Od najmłodszych lat bierze udział oraz zachęca innych do uczestnictwa w akcjach organizowanych na terenie szkoły i miasta. Od tego roku jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poza tym działa w Szkolnym Kole Caritas, gdzie kwestował na rzecz Olsztyńskiego Hospicjum Domowego organizując paczki mikołajowe dla najmłodszych podopiecznych.

- Mam takie poczucie, że jeśli tylko mogę, to powinienem - mówi Ignacy. - Zawsze oczywiście chcę znać cel swojej pracy, ale z reguły jestem chętny do wolontariatu. I w ogóle nie oczekuję wdzięczności. Nagrody nie są żadnym celem, choć takie wydarzenia, jak dzisiejsze, są oczywiście miłe.

To już XXII edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Bierze w nim udział 85 miast. Tegoroczny finał odbędzie się w połowie czerwca w Prudniku.

[galeria zdjęć] [wyróżnieni]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 19°C
Przelotne deszcze 21°C