Idź do treści strony
10.08.2018 11:21

Olsztyńska komunikacja ze Stawigudą

prezydent Olsztyna i wójt Stawigudy po podpisaniu porozumienia

Od września autobusy miejskie z Olsztyna będą kursować do kolejnej, sąsiedniej gminy. W piątek (10 sierpnia) w ratuszu zostało podpisane porozumienie w tej sprawie.

- Każdego dnia z całego powiatu do naszego miasta wjeżdża ok. 17 tys. aut - mówił prezydent Piotr Grzymowicz. - Dlatego tak ważne jest inwestowanie w komunikację publiczną. Takie działania to krok w kierunku zmniejszenia indywidualnego ruchu samochodowego na ulicach.

Dotychczas Olsztyn w zakresie komunikacji zbiorowej współpracował z Dywitami. Obowiązujące porozumienie zostało zawarte nieco ponad dwa lata temu – w czerwcu 2016 roku. Zgodnie z jego zapisami pasażerowie mogą tam podróżować trzema liniami – 108, 110 i 112. Teraz do współpracy przyłączyła się gmina Stawiguda.

- Wielu mieszkańców pracuje albo uczy się w Olsztynie - przyznaje wójt Stawigudy, Irena Derdoń. - Nie mam wątpliwości, że współpraca będzie korzystna dla każdej ze stron.

Na teren gminy Stawiguda kursować będzie zupełnie nowa linia, o numerze 129. Każdego dnia wykonanych zostanie siedem par kursów między Olsztynem a Gryźlinami. Pojazdy wyjadą na trasy 1 września.

- Ceny biletów oraz uprawnienia do bezpłatnych i ulgowych przejazdów wynikają z uchwalonych przez olsztyńską Radę Miasta przepisów - informuje dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Jerzy Roman. - To oznacza, że jednorazowy przejazd kosztuje trzy złote. Pasażerowie mogą tez korzystać np. z biletów czasowych: półgodzinnych, 45- lub 90-minutowych.

Do końca roku obsługa linii będzie kosztować gminę Stawiguda nieco ponad 332 tys. złotych. Natomiast w ciągu kolejnych 12 miesięcy – ponad 978,7 tys. złotych.

Porozumienie w pigułce:
- uruchomienie zupełnie nowej linii nr 129 kursującej na trasie Olsztyn (Plac Roosevelta)-Gryźliny w dni robocze oraz soboty z wykorzystaniem autobusów typu standard (12-metrowe);
- w ciągu dnia planowana jest realizacja siedmiu par kursów (Olsztyn-Gryźliny, Gryźliny-Olsztyn): trzy pary kursów w godzinach porannych, dwie w godzinach popołudniowych oraz dwie w godzinach wieczornych;
- uruchomienie przystanków w miejscowościach: Tomaszkowo, Dorotowo, Stawiguda, Miodówko, Zezuj, Gryźliny;
- porozumienie uwzględnia kursowanie linii 129 do końca 2019 r. Ewentualne dalsze kursowanie będzie uzgadniane aneksem do porozumienia;
- koszt funkcjonowania linii 129 pokrywa w całości gmina Stawiguda.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 4°C
Czyste niebo 6°C