Idź do treści strony
10.09.2018 08:57

Olsztyn zgłoszony do ETZT

Już za tydzień (16-22.09) ETZT czyli Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wzorem lat ubiegłych także w Olsztynie będziemy namawiać do zmiany komunikacyjnych przyzwyczajeń. W jaki sposób?

Wzrostu zachorowań na astmę, przewlekłe choroby płuc, nowotwory i schorzenia układu nerwowego - to tylko niektóre z chorób spowodowanych życiem w zanieczyszczonym środowisku. Co gorsza - okazuje się, że sami skracamy sobie życie! Zgodnie z badaniami - to samochody odpowiadają za większość (65%) zanieczyszczeń na obszarze Unii Europejskiej. Jak więc temu zaradzić?

- W Olsztynie od dawna stawiamy na rozwój transportu zbiorowego, inwestując w nowe, komfortowe, przyjazne środowisku i bezpieczne autobusy oraz tramwaje. I to procentuje, bo mieszkańcy chętnie z nich korzystają - przekonuje prezydent miasta, Piotr Grzymowicz -  Cieszy mnie też rosnąca popularność rowerów. I to niezależnie od pory roku. I dlatego przy każdej inwestycji drogowej oraz przy przebudowie chodników budujemy kolejne trasy rowerowe. Mamy ich już prawie 100 kilometrów!

To inwestycje, które mają przekonać do pozostawienia samochodu w garażu. A jest kogo namawiać bo badania pokazują, że codziennie z samochodu korzysta aż  83% Polaków.  A wzrost liczby aut to także więcej korków, spóźnień, stresów i – co najgorsze – wypadków na drogach. Kampania społeczna ma więc przekonać do zachowań proekologicznych.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się on regularnie w dniach 16-22 września. W 2002 roku idea przeniosła się do Polski.

Ramowy program wydarzeń dostępny jest tu.  Wkrótce więcej szczegółów!

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 14°C
Częściowe zachmurzenie 24°C