Idź do treści strony
03.10.2018 10:27

Olsztyn na szczycie rankingu "Wspólnoty"

Prezydent Olsztyna odbiera nagrodę za zwycięstwo w rankingu pisma "Wspólnota"

Prestiżowa nagroda dla stolicy Warmii i Mazur. W zestawieniu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" Olsztyn zajął I miejsce za wydatki na inwestycje ze wsparciem unijnym w latach 2014-17.

Wśród miast wojewódzkich Olsztyn był bezkonkurencyjny. Wydatki inwestycyjne ze wsparciem unijnym na mieszkańca to ponad trzy tys. złotych. Drugi w rankingu Rzeszów wydał o ok. 0,9 tys. mniej. Trzeci był Lublin z kwotą 1,76 tys. "na głowę". W przypadku inwestycji realizowanych w stolicy Warmii i Mazur, niemal 60 proc. wydatków pokrywanych jest z unijnej kasy.

- To pokazuje, że z powodzeniem zabiegamy o unijne dofinansowanie - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Nie mam wątpliwości, że te pieniądze zainwestowaliśmy rozsądnie. Spośród wielu zrealizowanych w tym czasie inwestycji trzy najbardziej zmieniły krajobraz naszego miasta. To zagospodarowanie jez. Ukiel, przywrócenie linii tramwajowej oraz rewitalizacja przestrzeni publicznej związana m.in. z budową Parku Centralnego. W ciągu kilku ostatnich lat Olsztyn wypiękniał.

Ranking "Wspólnoty" dotyczy wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017. Nie były brane pod uwagę zadania realizowane przez jednostki miejskie, np. spółki komunalne. Zestawienie przygotowali Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Środki unijne od lat stanowią znaczącą część całości wydatków inwestycyjnych samorządów - zauważają autorzy raportu. - Dominują inwestycje transportowe, co więcej, ta dominacja systematycznie się zwiększa. Drugim pod względem wielkości są inwestycje w gospodarkę komunalną. Ostatnio znaczącą rolę odgrywają też inwestycje związane z oświatą i wychowaniem.

Zajęcie I miejsca w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne finansowane z unijnej kasy to nie jedyny laur Olsztyna. Nasze miasto zajęło także V miejsce w klasyfikacji ogólnej rankingu "Wspólnoty" "Sukces kadencji 2014-2018". Klasyfikacja uwzględnia poziom osiągniętych wskaźników w rankingach finansowym, ekonomicznym, infrastrukturalnym i społecznym.

Ogłoszenie wyników odbyło się podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 7°C
Pochmurnie 10°C