Idź do treści strony
22.01.2020 12:04

Niezwykłe kadry z Olsztyna

Zofia Barankiewicz z aparatem fotograficznym, w tle Wysoka Brama

Stolica Warmii i Mazur jest inspiracją dla wielu artystów. Tym razem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej będzie okazja poznać spojrzenie na nasze miasto fotografki, Zofii Barankiewicz.

Olsztyn od lat jest miejscem, które zachęca do tworzenia. Udowadniają to filmy, obrazy powstające w naszym mieście. Jest ono tworzywem pisarzy, a także zachęca fotografów do szukania niezwykłych kadrów.

Jedną z artystek, które chętnie uwieczniają Olsztyn, jest Zofia Barankiewicz. Z jej spojrzenie na gród nad Łyną będzie można zapoznać się przy okazji promocji albumu "Pani Zosi spacerki po Olsztynie". To przegląd zdjęć, które są zapisem wieloletniej obserwacji miasta okiem aparatu fotograficznego. Jest jednocześnie oryginalnym przewodnikiem po Olsztynie, jakiego dziś już nie ma.

- Zofia Barankiewicz zaprasza nas na spacer przez kolejne dzielnice, które zmieniały się na przestrzeni dziesięcioleci - opowiada Jakub Rudnicki, który poprowadzi spotkanie z autorką fotografii. - Wartość zdjęć leży nie tylko w kunszcie zachowanych na lata kadrów. Przede wszystkim ważna jest ich funkcja dokumentalna. Przestrzeń czasowa, jaka wyłania się z obrazów uwiecznianych od lat pięćdziesiątych od czasów współczesnych daje niebywałą możliwość zaobserwowania, jak rozwijał się Olsztyn, a także jacy ludzie tu niegdyś żyli.

Zofia Barankiewicz urodziła się w latach II wojny światowej w Hrubieszowie. Jej rodzice, Józef i Olga Bakunowie, przenieśli się tam z rodzinnych stron, z okolic Włodzimierza Wołyńskiego. W lutym 1945 roku Józef przybył do Olsztyna wraz z pierwszym transportem kolejarzy. W 1950 roku starsza siostra pani Zofii sprowadziła do naszego miasta rodzinę. Tutaj poznała swojego przyszłego męża - Andrzeja Barankiewicza, który pracował jako kinooperator. To właśnie on wprowadził ją w arkana fotografii, a także podarował małoobrazkowy aparat fotograficzny "Retinę". Tak rozpoczęła się jej niekończąca się przygoda z fotografią.

Spotkanie autorskie i promocja albumu z fotografiami Zofii Barankiewicz "Pani Zosi spacerki po Olsztynie" w poniedziałek (27 stycznia) o 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. 1 Maja 5.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 11°C
Częściowe zachmurzenie 10°C