Idź do treści strony
13.06.2018 09:46

Muzeum Archidiecezji zmienia Stare Miasto

Budynek Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Odnowione kamienice, a nich historia - tak w skrócie można opisać Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Instytucja właśnie została oficjalnie otwarta.

W obiekcie są sale wystawowe, magazyny, pracownia konserwatorska i kawiarnia, w której organizowane będą spotkania z ludźmi kultury. Na ok. 1,3 tys. m2 prezentowanych jest ok. pół tysiąca eksponatów, m.in. pochodzący z XVII wieku relikwiarz św. Andrzeja Apostoła oraz oryginalne dzieło Ignacego Krasickiego – "Monachomachia, czyli "Wojna mnichów".

Dotychczas Archidiecezji brakowało takiego miejsca. Eksponaty, które dotychczas przechowywane były w magazynach, mogą wreszcie ujrzeć światło dzienne na wystawach stałych i okolicznościowych. Nowe muzeum to jednocześnie kolejne miejsce, w którym prezentowana jest historia Kościoła na Warmii, a tym samym część dziejów Olsztyna i regionu.

- Przez lata budynki, w których znalazło miejsce Muzeum Archidiecezjalne, czekały na remont i, nie da się ukryć, nie były wizytówką Starego Miasta - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Teraz to się zmieniło, a Olsztyn wzbogacił się o pięknie odrestaurowane obiekty, w sercu starówki.

Muzeum zlokalizowane jest kamienicach przy ul. św. Barbary 2, 3. W sezonie letnim można je odwiedzać od
wtorku do soboty od 10:00 do 18:00, a w niedzielę od  11:00 do 16:00. Natomiast w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10:00-16:00, a w sobotę i niedzielę w godz. 11:00-15:00. W poniedziałki muzeum będzie nieczynne. Biletu wstępu kosztuje 5 złotych (normalny) i 3 złote (ulgowy).

Rewitalizacja kosztowała niemal 10,5 mln złotych, z czego prawie 8,5 mln to dofinansowanie z Unii.

fot. archwarmia.pl

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie -6°C
Czyste niebo -4°C