Idź do treści strony
17.05.2017 12:53

Miliony na zmiany

Fundusze unijne - to dzięki nim na Warmii i Mazurach wprowadzane są nowoczesne technologie, gospodarka przyspiesza, a konkurencyjność na rynku pracy wzrasta. 

W środę  (17 maja) w CRS Ukiel odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian jakie zaszły na Warmii i Mazurach dzięki dostępowi do funduszy unijnych.

- Olsztyn jest dobrym przykładem tego, że unijne pieniądze mogą pozytywnie zmienić miasto - mówił podczas konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. -  Dotyczy to także zmiany nastawienia mieszkańców do swojego miasta i dumy z jego osiągnięć. Od chwili wstąpienia Polski do Unii, a co za tym idzie otwarcia możliwości korzystania z pieniędzy na modernizację, Olsztyn przeszedł potężna metamorfozę.

Od 18 do 21 maja w Polsce odbywać się będą Dni Otwarte Funduszy Unijnych. Szereg wydarzeń ma być okazją do prezentacji obiektów powstałych dzięki wsparciu UE.

- Zaprosiliśmy lokalnych beneficjentów, aby w tych dniach w sposób szczególny udostępnili swoje obiekty odwiedzającym - mówił podczas konferencji wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miron Sycz. - W województwie, w akcję włączyło się kilkanaście jednostek, które w tych dniach oferują specjalne atrakcje. W sumie w Polsce tych obiektów jest ponad 800. 

Olsztyńskie obiekty również przygotowały specjalny program. Olsztynianie mogą wziąć udział m.in. warsztatach "Sam odkrywam Świat" przygotowanych przez Olsztyński Park Naukowo Technologiczny czy też festynie w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi  "Drugie życie śmieci". Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.dniotwarte.eu

Zmiany związane z dostępem do środków unijnych są widoczne w całym województwie. Dzięki wsparciu unijnemu w latach 2007 - 2013 powstało prawie 7 tys. miejc pracy, zrewitalizowano ponad 800 budynków utworzono prawie 2 tys. miejsc noclegowych oraz wybudowano ponad 200 km sieci wodociągowych.

Do tej pory Gmina Olsztyn podpisała 80 umów o wartości dofinansowania ponad 1.522 mld zł. Ze środków unijnych sfinansowano m.in. nowoczesny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, oczyszczalnię "Łyna", drogi, w tym m.in: al. Warszawską, ul. Artyleryjską, Obiegową czy ul. Płoskiego. Dzięki pieniądzom z Unii po pól wieku nieobecności pojawiły się w Olsztynie tramwaje. Innym obszarem gdzie można zobaczyć efekty inwestycji unijnych  jest przestrzeń publiczna i rekreacja: zrewitalizowane parki, place, a także zagospodarowane brzegi j. Krzywego oraz j. Długiego. To także dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych oraz ciesząca się niezmienna popularnością „Aquasfera”. Olsztyn zyskał także w dziedzinie nauki i innowacyjności. W efekcie powstał Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, gdzie obecnie swoją siedzibę posiada ok 70 firm. Dzięki środkom unijnym zyskała edukacja, w szczególności zawodowa, oraz kultura, czego przykładem może być odbudowany Tartak Raphaelsohnów.

Dzięki zmianom jakie zaszły w Olsztynie, w większości kluczowych rankingów miast dotyczących ich rozwoju, wykorzystania środków unijnych i standardu życia mieszkańców jesteśmy lokowani w pierwszej trójce miast - stolic regionów.

[galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pogodnie 7°C
Częściowe zachmurzenie 18°C