Idź do treści strony
23.10.2019 09:24

Kulturalnie (przed)weekendowo

Książki na półkach

Tuż przed weekendem oraz na samym jego początku nie zabraknie wydarzeń ze świata kultury. Będzie coś m.in. dla wielbicieli zdjęć, a także miłośników książek.

Spotkanie autorskie, wernisaż wystawy oraz kolejna odsłona ekologiczno-edukacyjnej akcji - to wszystko w czwartek i piątek czeka olsztynian w trzech różnych miejscach. Już teraz warto zarezerwować czas.

Na początek - w czwartek (24 października) - literatura. Przy okazji trwającego w stolicy regionu Tygodnia Seniora będzie okazja do spotkania i posłuchania, co ma do powiedzenia Marcin Margielewski.

- Dziennikarz i podróżnik nie stroni od niewygodnych i przemilczanych tematów - mówi kierownik biblioteki Planeta 11, Jacek Smółka. - Opowie o obyczajach i życiu arabskich szejków, w którym pieniądze, używki i perwersyjne żądze biorą górę. O tym, do czego zdolny jest zakochany Arab. O historiach Polek pracujących w luksusowych liniach lotniczych.

Spotkanie w bibliotece Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38) zacznie się w czwartek o 17:00.

"Pory światła" to tytuł wystawy, na którą zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna. W Galerii Stary Ratusz od piątku (25 października) oglądać będzie można zdjęcia, których autorami są Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie.

- Fotografujemy dziką przyrodę od wielu lat, a od jakiegoś już czasu ideą naszej fotografii jest nie sam aktor pierwszoplanowy, lecz emocje, kolory, formy i scenariusze, które tworzy światło, we wszystkich jego odsłonach - wyjaśniają autorzy. - Światło w naturze jest bardzo różnorodne i oświetla zróżnicowaną przestrzeń. W związku z tym nie ma na Ziemi dwóch jednorodnych i identycznych miejsc, czy zdarzeń. Jedno z najtrudniejszych zadań fotografa przyrody, to uchwycić całokształt w taki sposób, aby zachować wolność i emocje natury. Jeżeli zrobi to umiejętnie, to nie ważne, czy zwierz na obrazie snuje się w mglistym blasku i rozległej dali, czy też widzimy go z niecodziennie bliskiego dystansu.

Wernisaż wystawy w Galerii Stary Ratusz na Starym Mieście w piątek o 17:00.

W końcu tego samego dnia o 18:00 na parkingu przy Muzeum Nowoczesności kolejna, druga już odsłona cyklu Arka Noego. To pokaz, instalacja, animacyjne działanie, która przyjmuje kształt filmowych projekcji i żywej opowieści. Uczestnicy będą mogli dopisywać swoje rzeczy, przedmioty, zjawiska, które chcieliby ocalić.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pogodnie 7°C
Pochmurnie 14°C