Idź do treści strony
15.09.2017 16:19

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W sobotę (16 września), po raz kolejny  rusza ogólnoeuropejska kampania, której celem jest promowanie zrównoważonych środków transportu: komunikacji miejskiej, rowerów, ruchu pieszego. Zwieńczeniem tygodnia jest przypadający na 22 września - Dzień bez Samochodu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest okazją zwiększenia świadomości zagrożenia ekologicznego będącego wynikiem nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu na terenie miast. W Olsztynie działania przyczyniające się do obniżenia emisji dwutlenku węgla już od kilku lat prowadzone są w sposób trwały.

- Chcemy, żeby Olsztyn miał czyste powietrze, bo to się przekłada na zdrowie mieszkańców i wizerunek  miasta, aspirującego do miana ważnego ośrodka turystycznego - stolicy krainy definiowanej jako "cud natury" -  mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. -  Z tych względów modernizujemy transport publiczny, wprowadzając ekologiczne tramwaje, promujemy transport rowerowy poprzez budowę nowych ścieżek, zagospodarowujemy tereny zielone.

W tym roku  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbędzie się pod hasłem "Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna", a jego  głównym tematem jest "Dzielenie się mobilnością". Korzystając ze wspólnych, tym samym ekologicznych form transportu, takich jak komunikacja miejska przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Olsztyn od kilku lat rozwija transport publiczny. Tylko w tym roku miasto zakupiło 16 nowych autobusów, w planach jest zakup 8 sztuk tramwajów. Zachętą dla mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej są także obniżki cen biletów. Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku. Wówczas opłata za bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Tamta zmiana spowodowała wzrost liczby podróży komunikacją miejską. Dlatego władze miasta zdecydowały zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu i obniżyć cenę do 80 zł.

Poza transportem zbiorowym miasto promuje alternatywne formy komunikacji. Olsztyn posiada rozbudowaną sieć ścieżek pieszych i rowerowych, która już niebawem poszerzy się o kolejne 11 km  nowych tras. Miasto zagospodarowuje również tereny zielone, rewitalizuje parki, sadzi drzewa. W ostatnich pięciu latach  posadzono ich  ok. 6 tys. Tylko w tym roku nowe nasadzenia pojawiły się przy ul. Sielskiej, w Parku Kusocińskiego, przy ul. Kopernika, ul. Mickiewicza, na Dajtkach.

Od  wielu lat Olsztyn włącza się w kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Głównym punktem corocznych obchodów jest Dzień bez Samochodu. Stąd też w piątek (22 września) wszyscy kierowcy, którzy zostawią swój samochód w garażu pojadą olsztyńską komunikacją miejską za darmo. Tego dnia pasażerowie autobusów i tramwajów mogą też liczyć na słodką niespodziankę od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wcześniej, bo w poniedziałek (18 września) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych olsztynian na przygotowane specjalnie na tę okazję zajęcia (pełna oferta). Przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przy ul. Płoskiego posadzonych zostanie pięć nowych drzew. Również w tym tygodniu poznamy zwycięzcę trwającego od czerwca konkursu "Rowerem szybciej i taniej, tramwajem i autobusem wygodniej", którego celem było zachęcenie pracowników olsztyńskiego magistratu do korzystania z transportu zbiorowego i alternatywnych form komunikacji.

 

 

Powróć do archiwum
Pogoda