Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

Poniżej przedstawiamy Państwu prace nagrodzone w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego Pomnika Armii Krajowej przy Alei M. J. Piłsudskiego w Olsztynie.

 

Praca nr 100003

I NAGRODA - 5000zł
dla Biura Projektów Budownictwa Komunalnego BPBK S.A. w Gdańsku

Zespół:

  • mgr inż. Jan T. Kosiedowski
  • dr inż. arch. Gabriela Rembarz
  • mgr inż. arch. Magda Maja Wiśniewska
  • mgr inż. arch. Magdalena Miara
  • mgr inż. arch. Tomasz Stanisławczyk


 

Uzasadnienie:

Nagroda za dokonanie wnikliwego studium lokalizacji projektowanego Pomnika Armii Krajowej i przemyślanych powiązań architektonicznych z Placem Jana Pawła II wraz z wprowadzeniem interesującej formy kształtowania posadzki placu jak również wykorzystanie lustra wody. Sąd docenił dbałość o istniejącą zieleń w sąsiedztwie budynku Sądu.
Nagrodę przyznano również za stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej z indywidualnym charakterem przy uniknięciu pompatyczności idei Pomnika. 
Praca spełnia oczekiwania aby plac, który otacza Pomnik był miejscem refleksji, spokoju, zachęcającym do spoczynku każdego dnia.
Dodatkowe zalecenia do wprowadzenia przy projektowaniu realizacyjnym:
Przeanalizować relację nawierzchni chodnika z nawierzchnią placu od strony ul. Dąbrowszczaków jak również powierzchni zieleni na placu.

 

 

Praca Nr 100001
WYRÓŻNIENIE – 2500 zł
dla Rafała Sokołowskiego z Pabianic

 

 

Praca Nr 100002
WYRÓŻNIENIE – 2500 zł
dla Wojciecha Dunaj ze Szczecina


 

UWAGA! Zmiana godziny rozstrzygnięcia i ogłoszenia wyników konkursu  na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego pomnika Armii Krajowej w Olsztynie.

 

Informujemy, że została zmieniona godzina rozstrzygnięcia i ogłoszenia wyników konkursu.  
Publiczne odczytanie werdyktu Sądu konkursowego nastąpi w dniu 26.04.2013r.  w siedzibie Organizatora, Urząd Miasta Olsztyna, Plac Jana Pawła II 1 s. 219, godz. 12:00.

INFORMACJA O ZMIANIE MIEJSCA SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH

Prace konkursowe należy składać na adres:

Urząd Miasta Olsztyna
Wydział Budżetu
Sekretarz Aneta Howara
ul. Wyzwolenia 30 pok. 119
10-101 Olsztyn

 

Gmina Olsztyn ogłasza konkurs otwarty, którego przedmiotem jest „Opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego Pomnika Armii Krajowej przy Alei. M. J. Piłsudskiego w Olsztynie”

 

Zamawiający (organizator konkursu):

Gmina Olsztyn

Urząd Miasta Olsztyna

10-101 Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1

reprezentowany przez Prezydenta Olsztyna

 

Konkurs organizowany jest w formie konkursu otwartego, ideowego, jednoetapowego. Rodzaj Konkursu – realizacyjny.

 

Celem Konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania rewitalizacji istniejącego zagospodarowania przy jednoczesnym przekształceniu go w sposób umożliwiający usytuowanie Pomnika Armii Krajowej w formie dominanty plastycznej.

 

Równoczesnym celem jest powiązanie przestrzeni publicznych – nowego rozwiązania Placu Jana Pawła II z terenem aspirującym do miana placu miejskiego w rejonie skrzyżowania Alei. M. J. Piłsudskiego i ulicy Dąbrowszczaków.

 

Ostatecznym celem konkursu jest przygotowanie dokumentacji projektowej budowy Pomnika Armii Krajowej wraz z jego otoczeniem oraz sukcesywne przekształcanie terenu objętego Konkursem w przestrzeń publiczną o wysokiej jakości zagospodarowania i położonej w centralnym punkcie miasta.

 

Uczestnikami Konkursu mogą być: architekci, architekci krajobrazu i specjaliści branżowi. Projektantem prowadzącym temat konkursowy musi być architekt. W skład zespołu powinny wchodzić osoby posiadające uprawnienia projektowe umożliwiające wykonanie dokumentacji budowlanej na potrzeby realizacji projektu oraz należące do odpowiednich izb zawodowych.

 

Termin składania wniosków o udostępnienie materiałów – 11.01.2013 r. 

 

Termin składania prac konkursowych – 12.04.2013 r.

 

Nagrody:

  • I nagroda – 5 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji  w trybie zamówienia z wolnej ręki  w sprawie opracowania dokumentacji projektowej
  • Dwa wyróżnienia –  2 500 złotych

 

Sekretarz Konkursu:

Aneta Howara

tel. 89-523-64-27

e-mail: howara.aneta@olsztyn.eu

 

Do pobrania:

Regulamin Konkursu

Zarządzenie w sprawie powołania sądu konkursowego

 

Pytania i odpowiedzi:

 

Pytanie 1 : Inwentaryzacja zieleni - czy istnieje możliwość udostępnienia opisu do rysunku inwentaryzacji zieleni. W udostępnionych materiałach znajduje się tylko strona tytułowa tegoż opisu, w projektowaniu bardzo przydatna byłby opis ponumerowanych na rysunku drzew, gatunek, korona,wiek ect.

Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 7.1. regulaminu konkursu otwartego do 14 000 euro na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego Pomnika Armii Krajowej przy Al. M. J. Piłsudskiego w Olsztynie projekt gospodarki drzewostanem należy przeprowadzić we własnym zakresie, na podstawie przekazanej inwentaryzacji, wprowadzając zasadę zachowania maksymalnej adaptacji zieleni wysokiej. Dopuszczalne są zmiany w rozmieszczeniu płaszczyzn zieleni, przesadzenia oraz nowe nasadzenia, itp.

 

Pytanie 2: Na jakim etapie jest postępowanie w sprawie pomnika AK, czy projekt autorstwa Edwarda Jurewicza jest nadal brany pod uwagę.

Odpowiedź: W chwili obecnej zarówno Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej jak i Urząd Miasta nie dysponują prawami autorskimi do projektu pomnika autorstwa Edwarda Jurewicza. W wyborze projektu wszelkie warianty są możliwe, a aktualnie nie dysponujemy formą przykładową.

 

Pytanie 3: Czy załączona inwentaryzacja zieleni  wraz z zawartymi w niej założeniami dot. gospodarki zielenią t.j. usunięcia i pozostawienia drzew i krzewów opracowana przez firmę Ayesa stanowi wytyczną konkursową?

Odpowiedź: W materiałach do konkursu załączono „Inwentaryzację szczegółową zieleni i projekt gospodarki drzewostanem”, wykonaną przez firmę Ayesa Polska Sp. z o.o. dla zadania pn. ”Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie – Kontrakt nr K-1”, Odgałęzienie 2: ul. Piłsudskiego – 11 Listopada. Projekt gospodarki drzewostanem nie stanowi wytycznych konkursowych, jedynie inwentaryzacja szczegółową zieleni jest wskazówka do prac konkursowych

 

Pytanie 4: Czy zmiany ( np. poszerzenia jezdni i lokalizacje przejść dla pieszych, brak ścieżek rowerowych ) planowane w projekcie linii tramwajowej opracowanym przez firmę Ayesa należy traktować jako obowiązujące uczestników konkursu?
Odpowiedź: Na obecnym etapie prac projektowych linii tramwajowej usytuowanie przystanku oraz  związane z budową linii korekty jezdni należy traktować jako obowiązujące. Zmiany  dotyczące formy przejścia  dopuszczalne, a projektowanie ścieżki rowerowej konieczne - zgodnie z warunkami konkursu.

 

Pytanie 5: Co oznacza obiekt narysowany w pliku mapy zasadniczej "Piłsudskiego.dxf: na warstwie "312-Budynek" ? Chodzi o przerywaną grubo wyświetlana linię pomiędzy placem przed budynkiem sądu a placem przed wejściem do centrum handlowego.
Odpowiedź: Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami potwierdza, iż grube przerywane linie pomiędzy budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie a Centrum Handlowym ALFA znajdujące się na mapie zasadniczej są liniami z warstwy ZUDP dotyczącymi projektowanego budynku przejścia pieszego pod al. Marsz. J. Piłsudskiego nie przewidzianego do realizacji.

 

Pytanie 6: Jak potraktować fragment chodnika w rejonie skrzyżowania z ul. 1 Maja, który oznaczono jako nie będący własnością Gminy Olsztyn?

Odpowiedź: Zgodnie z pkt. 8.1 Regulaminu Konkursu rejon ul. I-go Maja leży poza obszarem objętym przedmiotowym opracowaniem

 

Pytanie 7: Czy do materiałów konkursowych zostanie dołączony spis inwentaryzowanych drzew, jest to wiadomość istotna przy projektowaniu koncepcji zagospodarowania?

Odpowiedź: Spis inwentaryzowanych drzew zostanie wysłany pocztą elektroniczną. Natomiast projekt gospodarki drzewostanem nie stanowi wytycznych konkursowych, jedynie inwentaryzacja szczegółową zieleni jest wskazówka do prac konkursowych

 

Pytanie 8: Na mapie zaznaczony jest budynek przerywana linia przechodzący pod ulicą? co to za budynek? czy należy go uwzględniać w koncepcji?

Odpowiedź: Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami potwierdza, iż grube przerywane linie pomiędzy budynkiem Sądu Rejonowego w Olsztynie a Centrum Handlowym ALFA znajdujące się na mapie zasadniczej są liniami z warstwy ZUDP dotyczącymi projektowanego budynku przejścia pieszego pod al. Marsz. J. Piłsudskiego nie przewidzianego do realizacji.

 

Pytanie 9: Czy jest możliwość uzyskania przykładowej koncepcji pomnika, która byłaby dużą pomocą podczas projektowania placu.

Odpowiedź: W chwili obecnej zarówno Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej jak i Urząd Miasta nie dysponują prawami autorskimi do projektu pomnika autorstwa Edwarda Jurewicza. W wyborze projektu wszelkie warianty są możliwe, a aktualnie nie dysponujemy formą przykładową.

 

Pytanie 10: Pytanie dotyczy pozostałych załączników do regulaminu nr 2-4, kiedy należy je przesłać do Urzędu? Razem z gotowymi planszami do 12 kwietnia, czy wcześniej?

Odpowiedź: Pozostałe załączniki należy przesłać do 12 kwietnia wraz z gotowymi planszami.

Pogoda