Idź do treści strony

Izydor Borys – Dotyk ognia

Moje rzeźby ceramiczne są owocem spotkania z ogniem. Na początku kruche i wiotkie, teraz zastygłe w bezruchu jak lawa. Zastygłe podwójnie: w materii jak i w procesie tworzenia. Sakramentalne pytanie: kiedy przestać, kiedy odłożyć narzędzia, nabiera tutaj nowego znaczenia. Potem zostaje tylko dotyk ognia i dzieje się cała alchemia. Mieszanie się powietrza z ogniem, ognia z tlenkami metali i czasem w którym to wszystko przebiega.

Ta swoista transformacja formy i materii ma swoje odbicie w tytułach moich prac. Archetypiczne formy kokonów czy też wywodzące się z tych form, fantomy łodzi, przeradzają się w formy bardziej lub mniej otwarte, niejednokrotnie podświadomie cytowane ze świata przyrody. Ulegają metamorfozie, kształtów skompensowanych lub rozproszonych. Moje rzeźby pozbawione dosłowności, mają wymiar symboliczny. Dwubiegunowość moich poszukiwań formalnych sprowadza się do tego że obok zwartych form szamotowych, powstają delikatne konstrukcje utkane z pasków gliny papierowej. / IB

Izydor Borys - urodzony 19.11.1965 r. w Reszlu. Studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1991 r. Od 1995 r. asystent w Pracowni Rzeźby Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a potem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2003 r. pracuje na stanowisku adiunkta. Należy do ZPAP, Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i Fundacji „Wyłom”. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. Głównym obszarem twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym. Ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Jest autorem pomnika Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque, Nowy York, oraz kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Żurawie” dla Portu lotniczego w Szymanach, 2015 r. W 2016 r. otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury - „za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki”.

Sala kameralna

Ceny biletów:
Bilet normalny - 8 zł
Bilet ulgowy - 5 zł
Opiekunowie grup - bezpłatnie
Piątki - bezpłatne wejście dla gości indywidualnych
Weekendy - bilety ulgowe


Gdzie BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Organizacja BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Kontakt +48 (89) 527 94 66
Data 2018-01-06
Godziny 11:00 - 18:00
Pogoda