Idź do treści strony

Dążąc do polskości

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza w piątek, 8 listopada, o godz. 13.00 na spotkanie pt. Dążąc do polskości promujące archiwalne numery „Gazety Olsztyńskiej”.

W sali konferencyjnej nr 3 WBP w Olsztynie przy ul. 1 Maja 5 odbędzie się promocja archiwalnych numerów „Gazety Olsztyńskiej” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej w rocznicę urodzin jej założyciela – Jana Liszewskiego oraz podsumowanie konkursu historyczno-fotograficznego „16x90” organizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina z okazji obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach.

W programie:
Podsumowanie konkursu „16x90”: prezentacja strony internetowej dedykowanej tematyce obchodów 90-lecia szkół polskich na Warmii i Mazurach, zaprezentowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród laureatom konkursu.
Kolekcja przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej” za lata 1887-1914 w WBP w Olsztynie; Archiwum „Gazety Olsztyńskiej” w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej.
Panel dyskusyjny z udziałem olsztyńskiego środowiska naukowego i dziennikarskiego na temat historii jednego z największych regionalnych dzienników oraz jego roli w podtrzymywaniu polskości na Warmii i Mazurach – prowadzenie Ewa Zdrojkowska (Radio Olsztyn), paneliści: Danuta Syrwid (Muzeum „Gazety Olsztyńskiej” w Olsztynie), dr Jan Chłosta (Instytut Północny w Olsztynie, Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie), Igor Hrywna („Gazety Olsztyńskiej”).

Przewidywany czas wydarzenia – 2 godziny.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pt. „Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939 w obiektywie” oraz ekspozycja dokumentów życia społecznego związanych z historią „Gazety Olsztyńskiej”.


Gdzie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Organizacja Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Data 2019-11-08
Godziny 13:00 - 15:00
Pogoda
Pogodnie 7°C
Częściowe zachmurzenie 18°C