Idź do treści strony

Wernisaż wystawy „Przyroda Warmii i Mazur” oraz wykład z cyklu „Spotkania z przyrodą”

Muzeum Przyrody w Olsztynie zaprasza w środę ( 11 grudnia) o godz. 17.30 na wernisaż wystawy fotograficznej „Przyroda Warmii i Mazur” oraz kolejny wykład z cyklu „Spotkania z przyrodą” pt. „Przyroda pogranicza mazursko-kurpiowskiego”.

Wystawa fotograficzna „Przyroda Warmii i Mazur” na 42 fotogramach ukazuje piękno, zróżnicowanie i bogactwo przyrody regionu. Zdjęcia prezentują krajobrazy oraz wybrane gatunki roślin i zwierząt. Autorami fotogramów są znani fotografowie przyrody, w tym: Mieczysław Wieliczko, Waldemar Bzura, Tomasz i Grzegorz Kłosowscy, Ireneusz Dziugieł, Jeremiusz Dutkiewicz i zmarły w 2010 r. Ryszard Czerwiński.

„Przyroda pogranicza mazursko-kurpiowskiego” Marian Szymkiewicz (Muzeum Przyrody w Olsztynie) zaprezentuje walory przyrodnicze południowo-wschodnich krańców województwa warmińsko-mazurskiego. Naszą wędrówkę rozpoczniemy od terenu gminy Janowo (na zachodzie), a skończymy na rzece Pisie i południowych obrzeżach powiatu piskiego (na wschodzie). Na obszarze tym graniczą ze sobą dwa mezoregiony: Równina Mazurska i Równina kurpiowska. Jest to kraina rozległych łąk i lasów. Łąki położone są w dolinach rzek spływających z Mazur ku Mazowszu, w tym Orzyca, Omulwi, Rozogi, Szkwy i Pisy. W części zachodniej obszar ten porastają lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, od południa przylega Puszcza Kurpiowska, a od wschodu są to południowe obrzeża Puszczy Piskiej.

Na wykładzie przedstawione zostaną gatunki roślin i zwierząt, które wyróżniają te krainę spośród innych zakątków Pojezierza Mazurskiego, a także zachodzące tam obecnie zmiany, które nie pozostają bez wpływu na środowisko przyrodnicze.

Wstęp wolny.


Gdzie Muzeum Przyrody w Olsztynie
Organizacja Muzeum Przyrody w Olsztynie
Kontakt +48 (89) 533-47-80
Data 2019-12-11
Godziny 17:30 - 19:00
Pogoda
Pogodnie 7°C
Pochmurnie 14°C