Idź do treści strony

Cykl wykładów o sztuce współczesnej „CO JEST ZA ZASŁONĄ? TAJEMNICE DAWNEJ I WSPÓŁCZESNEJ SZTUKI”

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 24 października (czwartek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – przy al. Piłsudskiego 38. Spotkanie poprowadzi dr Ewa Gładkowska.

Cykl wykładów o sztuce współczesnej kierowanych do młodzieży i dorosłych powraca po wakacyjnej przerwie. Pierwsze spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Co jest za zasłoną? Tajemnice dawnej i współczesnej sztuki.” Niejasne, nie do końca oczywiste, często mroczne, a także przesłonięte konkretną zasłoną – mgły, materiału, wody. Temat, forma i kompozycja budują zagadkowe przesłanie dzieła sztuki. Niepewność odczytania przyczynia się do aury zagadkowości, która była i wciąż jest pożądaną cechą dzieła sztuki. Od chwili powstania historii sztuki i krytyki sztuki jako samodzielnych dyscyplin badawczych, czyli od XIX wieku, panuje przekonanie, że dzieło sztuki niesie przesłanie, często zakodowane. Odszyfrowanie mniej znanych kodów i bardziej zawiłych aluzji przekonuje, że dzieło sztuki jest doskonałym nośnikiem Zeitgeistu, i może odsłonić tajemnice swego czasu. W trakcie wykładu przedstawione zostaną przykłady dzieł sztuki dawnej i współczesnej w których forma i niejednoznaczne przesłanie budują klimat tajemnicy.

Dr Ewa Gładkowska – historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno-Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.


Gdzie BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Organizacja BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Kontakt +48 89 527 94 66
Data 2019-10-24
Godziny 17:30 - 19:00
Pogoda
Pogodnie 7°C
Pochmurnie 14°C