Idź do treści strony

Spotkanie pod gwiazdami

Olsztyńskie Planetarium zaprasza na pierwsze spotkanie kolejnej edycji cyklu odczytów pod kopułą sali projekcyjnej. Odczyt poprowadzi prof. dr hab. Arkadiusz Berlicki z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat spotkania „Merkury - planeta wielkich kontrastów”.

Merkury jest jedną z najsłabiej poznanych planet naszego Układu Słonecznego. Ta najbliższa Słońcu i najmniejsza planeta Układu cechuje się bardzo dużymi zmianami temperatury, których
amplituda sięga 600oC. W swojej historii przeżyła zderzenie z wielką asteroidą, która utworzyła krater o średnicy około 1500 km. Mimo bliskiej odległości od Słońca i oddziaływania jego ciepła w kraterach prawdopodobnie znajduje się lód, a duża zawartość żelaza w jądrze sprawia, że jest to jedna z najbardziej gęstych planet. Niezbadane tajemnice Merkurego zmotywowały naukowców do skonstruowania nowej sondy kosmicznej - BepiColombo, która wkrótce dokładnie zbada tę planetę. Wystrzelona w październiku 2018 roku sonda wejdzie na orbitę Merkurego w 2025 roku i wtedy rozpocznie dokładną obserwację jego powierzchni. Przesłane dane umożliwią naukowcom wyznaczenie wielu parametrów opisujących planetę i dokładniejsze poznanie właściwości fizycznych Merkurego. Czy te nowe dane istotnie zmienią nasze wyobrażenie o Merkurym? Podczas wykładu autor postara się udzielić odpowiedzi na te i inne pytania związane z fizyka Merkurego oraz przedstawić perspektywy związane z misją BepiColombo.

Spotkanie w najbliższy piątek (15 marca 2019 r.) o godz. 17:00, wstęp 1 zł.


Gdzie Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Organizacja Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Kontakt (+48 89) 650-04-20
Data 2019-03-15
Godziny 17:00 - 18:00
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Pochmurnie 19°C