Idź do treści strony
Urząd Miasta
Newsletter
29.05.2017 13:46

Spotkanie z młodzieżą z Offenburga

Piotr Grzymowicz na spotkaniu z młodzieżą z Offenburga

W poniedziałek (29 maja) ratusz odwiedziła młodzież z miasta partnerskiego w Niemczech. O Olsztynie i współpracy polsko- niemieckiej rozmawiali z prezydentem miasta. 

- Każda współpraca międzynarodowa jest niezwykle cenna i rozwojowa - mówił podczas spotkania prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Pozwala nam poczuć, że jesteśmy obywatelami zjednoczonej Europy.

Młodzież niemiecka przyjechała do Olsztyna w ramach wymiany szkolnej będącej owocem współpracy olsztyńskiego Zespołu Szkół nr 1 ze szkołą w Offenburgu.

- Wizyta w Olsztynie jest dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem - opowiadała podczas spotkania uczennica z Offenburga. - Mieszkamy w domach naszych polskich rówieśników, spotykamy się z ich rodzinami i przyjaciółmi. W ten sposób możemy poznać tutejszą kulturę i tradycje. Najważniejsze jednak są zawarte przyjaźnie, relacje które mamy zamiar podtrzymywać w przyszłości.

Podczas spotkania w ratuszu prezydent Olsztyna opowiadał uczestnikom o najciekawszych zakątkach stolicy Warmii. Teraz młodzież będzie odkrywać wspomniane miejsca podczas przygotowanej przez organizatorów wymiany gry miejskiej. 

Offenburg to liczące około 60 tys. mieszkańców miasto w Niemczech zlokalizowane  tuż przy granicy z Francją, w malowniczym masywie górskim Schwarzwaldu. Offenburg to lokalny ośrodek przemysłu i biznesu. I właśnie jeden z tamtejszych przedsiębiorców walnie przyczynił się do nawiązania przyjacielskich stosunków pomiędzy Offenburgiem a Olsztynem. Był nim właściciel firmy spedycyjnej Georg Dietrich. Formalne porozumienie partnerskie Olsztyn i Offenburg zawarły w 1999 r. Jest ono realizowane na wielu płaszczyznach m.in. kulturalnej i artystycznej, współpracy pomiędzy uczelniami i szkołami, wizyt młodzieży i seniorów, rozgrywek sportowych. Więcej o Offenburgu i historii współpracy partnerskiej na www.visit.olsztyn.eu

[galeria zdjęć]<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pogodnie 12°C
Częściowe zachmurzenie 20°C
Kalendarz wydarzeń