Idź do treści strony
05.12.2018 13:19

Olsztyn dołącza do platformy NAZCA

Prezydent Olsztyn podpisuje deklarację przystąpienia do platformy NAZCA

Stolica Warmii i Mazur wśród miast potwierdzających chęć współpracy na rzecz czystości powietrza. Deklarację podczas konferencji klimatycznej w Katowicach podpisał w środę (5 grudnia) prezydent miasta.

Platforma NAZCA (ang. Non-State Actor Zone for Climate Action) powstała w 2014 roku. To międzynarodowa baza danych o działaniach proklimatycznych. Każdy, kto do niej przystąpi, może  rejestrować w niej obecne i planowane inicjatywy, związane z realizacją niskoemisyjnych strategii. Przedsięwzięcia dotyczą siedmiu głównych kategorii: wykorzystanie zasobów lądowych, oceany i strefy przybrzeżne, zasoby wodne, siedliska ludzkie, transport, energia, przemysł.

Do tej pory deklarację przystąpienia do platformy złożyło niemal 9,4 tys. miast. Wśród interesariuszy jest Olsztyn. Prezydent Piotr Grzymowicz podpisał odpowiednie dokumentu podczas towarzyszącego katowickiej konferencji Szczytowi Miast "Miasta dla klimatu".

- Mamy świadomość konieczności działania na rzecz klimatu i środowiska - mówi prezydent Olsztyna. - Zresztą nasze działania to potwierdzają. Pracujemy nad powstaniem w Olsztynie ekociepłowni, modernizujemy obecną ciepłownię w Kortowie, wprowadziliśmy także program wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne i zachęcamy do przyłączania się do miejskiej sieci. Nawet takie, lokalne działania, a w wielu miejscach świata, jeśli je wszystkie zsumujemy, dadzą efekt, o jaki nam chodzi.

Podczas środowego szczytu do platformy przystąpiły kolejne 23 miasta. Poza Olsztynem to m.in. Poznań, Katowice, Zabrze, Sosnowiec, Lidzbark Warmiński. Łącznie platforma skupia już sto polskich miast.

[treść Deklaracji Katowickiej] [informacje o NAZCA]

<- назад в:
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Pochmurnie 19°C