Idź do treści strony
11.07.2019 11:48

Jest umowa na dofinansowanie z programu "Razem Bezpieczniej"

Prezydent Piotr Grzymowicz i wojewoda Artur Chojecki wymieniają się podpisanymi umowami

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych - to najważniejszy cel projektu przygotowanego przez Olsztyn. Umowa została podpisana przez prezydenta miasta w czwartek (11 lipca).

W stolicy regionu zmodernizowana zostanie część przejść dla pieszych. Poza tym zorganizowane zostaną specjalne warsztaty dla uczniów jednej ze szkół podstawowych.

- Inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To osoby najbardziej narażone na utratę zdrowia bądź życia w wypadkach. Dlatego tak ważne jest zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom.

Zmodernizowane zostaną przejścia w ciągu al. Wojska Polskiego (w pobliżu ul. Oficerskiej, przy szpitalu psychiatrycznym i dwa przy Poliklinice) oraz w ciągu al. Sybiraków (przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy ul. Rataja). Nowe, LED-owe lampy zostaną zainstalowane w części na istniejących słupach, w części ustawione zostaną zupełnie nowe konstrukcje. Zastosowane zostaną także czujniki ruchu. Oświetlenie będzie redukowane do 30 proc. wartości, gdy na danym odcinku drogi nie występuje ruch. W przypadku zadziałania czujnika, nastąpi podniesienie natężenia oświetlenia.

- Kolejnym działaniem są warsztaty z zakresu zasad ruchu drogowego, w których weźmie udział 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 - informuje Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Paweł Micek. - Celem będzie natomiast przypominanie, uświadamianie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi choćby przy przechodzeniu przez jezdnię. Podczas warsztatów zostanie także zaprezentowane, jak widoczny jest pieszy po zmroku, gdy jest wyposażony w elementy odblaskowe, jak i bez takiego wyposażenia.

Projekt będzie zrealizowany do końca listopada. Jego koszt to niemal 143 tys. złotych, z czego 100 tys. - maksymalna możliwa kwota - to dofinansowanie z programu "Razem bezpieczniej". 

[galeria zdjęć]

<- назад в:
Pogoda
Pochmurnie 8°C
Pogodnie 11°C