Idź do treści strony
13.03.2019 10:05

Zielona Wyspa Olsztyn

Koniczyny

Olsztyn jeszcze bardziej zazieleni się 17 marca (niedziela). Stolica Warmii i Mazur włącza się w obchody Dnia św. Patryka.

Pub, szkoły uczące celtyckich tańców oraz mnóstwo zieleni - to bez wątpienia wspólny mianownik Olsztyna i Irlandię. To w stolicy regionu pod koniec lutego zdjęcia do swojego filmu, którego akcja dzieje się m.in. na Zielonej Wyspie robił Piotr Domalewski.

Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii, jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Także olsztynianie chętnie przyłączają się do obchodów, przebierają się na zielono, malują twarze. Stolica Warmii i Mazur w tym roku przyłączy się do światowej kampanii Global Greening.

- Jesteśmy jednym z 21 polskich miast, które dołączają do akcji - informuje pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej, Karol Więckowski. - Charakterystyczne obiekty naszego miasta w niedzielę zostaną w niedzielę oświetlone na zielono.

Barwą charakterystyczną dla Irlandii mienić się będą: ratuszowa wieża, obserwatorium astronomiczne oraz staromiejski amfiteatr. Dodatkowo z głośników tego ostatniego płynąć będzie celtycka muzyka.

Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się silne więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską. Polska społeczność stanowi ok. trzech proc. populacji Irlandii.

[Global Greening 2019]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Pochmurnie 18°C