Idź do treści strony
12.07.2019 13:58

Zabytkowy pociąg w Olsztynie

Parowóz

Nie lada gratka czeka na miłośników podróżowania zabytkowymi składami. Przez cztery dni w stolicy Warmii i Mazur gościć będzie historyczny pociąg.

Impreza organizowana przez Turystykę Kolejową TurKol.pl odbywa się w kilku regionach Polski. Niezwykła trasa zaczyna się w sobotę (13 lipca) w Wolsztynie, wiedzie m.in. przez Poznań, Łódź, Warszawę, Toruń. Na jej mapie nie zabrakło naszego województwa oraz jego największego miasta.

- Pociągi będą zestawione z wagonów pasażerskich 1 i 2 klasy z lat 70-tych XX wieku, w składzie pociągu dostępny będzie wagon barowy WARS - informuje Patryk Skopiec z TurlKol.pl. - Impreza przyciąga nie tylko miłośników starek kolei. Pociąg pokonuje wiele kilometrów, nawiązując do czasów, gdy parowozy królowały na stalowych szlakach, odwiedzając nostalgiczne stacje i stacyjki na trasie przejazdu.

Pociągi będą ciągnięte przez zabytkowy parowóz przynajmniej na połowie trasy każdego z przejazdów, a także przez lokomotywą spalinową. Olsztyn jest na trasie pięciu składów.

Do Olsztyna Głównego zabytkowa maszyna dotrze w niedzielę (14 lipca, Kormoran z Warszawy Gdańskiej). Przyjazd zaplanowano na 22:17. W poniedziałek (15 lipca) pociąg Szkwał przejedzie na trasie Olsztyn-Giżycko-Olsztyn (wyjazd 8:22, powrót 19:30), a we wtorek (16 lipca) Żagiel zawiezie pasażerów z Olsztyna do Mrągowa i z powrotem (8:00/18:10), a Tarcza obsłuży relację Olsztyn-Szczytno-Olsztyn (18:12/21:25). Natomiast w środę (17 lipca) pociąg Warmia wyruszy z Olsztyna Głównego w kierunku Torunia (odjazd o 8:08).

Internetowa rezerwacja biletów została zakończona. Jednak przejazdówki będą dostępne u kierownika pociągu do wyczerpania wolnych miejsc.

Wodę do parowozu zapewnią strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Tankowanie pojazdu będzie się odbywać na bocznicy od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej.

[informacje o projekcie i rozkład jazdy]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 8°C
Pogodnie 11°C