Idź do treści strony
31.10.2019 14:05

"Trzymaj się!" - akcja drogowców i policjantów

Wnętrze tramwaju z uchwytami dla pasażerów

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu wraz z Komendą Miejską Policji w Olsztynie apelują o zachowanie ostrożności podczas jazdy komunikacją miejską. To reakcja na powtarzające się przypadki upadków pasażerów.

Tylko w 2019 roku odnotowano ponad 80 upadków pasażerów podczas jazdy autobusem bądź tramwajem. Według policyjnych danych, w 2017 roku doszło do jedenastu wypadków z udziałem osób korzystających z komunikacji miejskiej, w których dwie osoby zostały ciężko ranne. Natomiast w 2018 roku policjanci odnotowali czternaście wypadków, w których pięć osób odniosło poważne obrażenia.

- Akcja "Trzymaj się! Dojedziesz bezpiecznie" ma przypomnieć pasażerom, że zgodnie z regulaminem, w trakcie jazdy mają oni obowiązek trzymać się poręczy lub uchwytów, a w przypadku, gdy w pojeździe są wolne miejsca siedzące, powinni z nich skorzystać - informuje rzecznik olsztyńskiego ZDZiT, Michał Koronowski. - Przedsięwzięcie zorganizowane wraz z Komendą Miejską Policji w Olsztynie ma przypomnieć, że za bezpieczną podróż środkami komunikacji miejskiej odpowiedzialni są również pasażerowie.

W pojazdach publicznego transportu można usłyszeć dwa komunikaty głosowe: "Trzymaj się uchwytów i poręczy. Dojedziesz bezpiecznie" oraz "Pamiętaj. Prowadzący pojazd może być zmuszony do gwałtownego hamowania. Trzymaj się uchwytów i poręczy". Na przystankach zostały także umieszczone specjalne plakaty.

Komunikacja publiczna w Olsztynie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ciągu roku autobusy i tramwaje wykonują ponad dziewięć mln km. To aż o 1,5 mln km więcej niż jeszcze pięć lat temu. Średnio w dniu roboczym odnotowywanych jest ponad 130 tys. przejazdów pasażerów.

O skali najlepiej świadczy fakt, że tylko w 2018 roku przewiezionych zostało blisko 43 mln osób, podczas gdy nieco ponad pięć lat temu, z komunikacji korzystało około 30 mln osób.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 11°C
Pochmurnie 14°C