Idź do treści strony
24.01.2020 11:41

Tanie mięso? Kto za nie płaci?

źródło: "Otwarte Klatki"

Zawsze myślała że problem chowu przemysłowego i uboju dotyka tylko zwierzęta. Ale szybko przekonała się, że to także problem ludzi zatrudnionych w ubojniach i całych wsi, w których są zlokalizowane. Już w poniedziałek (27.01.20) w Olsztynie spotkanie z aktywistką - Iloną Rabizo.

Ilona Rabizo zatrudniła się w jednej z ubojni drobiu. Wyniki swoich badań zawarła w książce “W kieracie ubojni”. W wywiadzie dla portalu stowarzyszenia "Otwarte klatki" autorka mówiła: - Myślę, że problemem naszego świata jest dążenie ludzi do zysku. Kiedy pieniądze stają się celem najważniejszym, celem samym w sobie, to przestaje być ważne, co robisz i jak to robisz, istotne jest tylko to, czy finansowo dane działanie się opłaca, czy dana jednostka na tym odpowiednio dużo zarobi. Idealnym przykładem jest tu hodowla przemysłowa. Wiemy, że powoduje cierpienie zwierząt, wiemy, że dla społeczności lokalnych taka ferma jest katastrofą. Co więcej, wiemy, że przemysł mięsny niszczy życie pracowników. Do tego dochodzi cały szereg ukrytych kosztów środowiskowych i zdrowotnych, przerzucanych na społeczeństwo. I to wszystko w imię zysku, aby bogaci mogli być jeszcze bogatsi - podkreślała Ilona Rabizo.

Jaką rolę odgrywa pracownik zaprzęgnięty w system produkcji przemysłowej? Kto i dlaczego decyduje się na pracę w masowych ubojniach? Na te i inne pytania odpowie Ilona Rabizo. W ruch animalistycznych angażuje się od ponad 10 lat, jest współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia Otwarte Klatki, autorką książki “W kieracie ubojni”, w ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom Przemysłowym współpracuje z lokalnymi społecznościami walczącymi z przemysłową hodowlą zwierząt.

Spotkanie z autorką będzie składać się z dwóch części. W pierwszej poruszane będą zagadnienia związane  z wyzyskiem pracowników oraz szkodliwością pracy w masowych ubojniach. W drugiej natomiast usłyszymy o obecnym problemie sąsiedztwa przemysłowej hodowli zwierząt, który stał się przyczyną wybuchu setek protestów na wsiach w całej w Polsce.

Spotkanie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 18:00 w sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena, przy ul. Okopowej.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 11°C
Częściowe zachmurzenie 10°C