Idź do treści strony
11.02.2019 15:00

Świętujemy urodziny Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik przed olsztyńskim planetarium

Jest najsłynniejszym i jednym z najważniejszych mieszkańców Olsztyna. Stolica Warmii i Mazur będzie świętować urodziny słynnego astronoma.

Zajmował się m.in. medycyną i ekonomią. Przy okazji lubił tez spojrzeć w niebo. I właśnie te obserwacje sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych badaczy w dziejach ludzkości.

Mikołaj Kopernik od 1516 do 1521 roku piastował funkcję kanonika-administratora dóbr kapituły warmińskiej. To w Olsztynie spisał tekst pierwszej księgi swojego najsłynniejszego dzieła "O obrotach sfer niebieskich". To właśnie w naszym mieście jest jedyny zachowany do dziś przyrząd badawczy wykonany ręką Kopernika.

Stolica Warmii i Mazur może poszczycić się także dwoma pomnikami słynnego badacza. Przy amfiteatrze znajduje się ławeczka Kopernika, a w pobliżu Łyny przy Casablance jego popiersie. Poza tym oryginalnym pomnikiem jest też Olsztyńskie Planetarium – obiekt wybudowano w hołdzie Kopernikowi i uroczyście otwarto 19 lutego 1973 r., w 500. rocznicę jego urodzin.

I właśnie 19 lutego (wtorek) o 17:00 w planetarium przy al. Piłsudskiego 38 będziemy świętować 546. Kopernika. W programie m.in. premiera filmu "Niespokojny Wszechświat" oraz - jak na urodziny przystało - tort. Będzie też uroczyste uruchomienie "Wagi Planetarnej".

Nieodpłatne zaproszenia na imprezę urodzinową dostępne w Miejskiej Informacji Turystycznej oraz w kasie Planetarium.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Deszcz 18°C
Pochmurnie 19°C