Idź do treści strony
02.01.2018 13:25

Święto Trzech Króli

Święto trzech Króli

Po raz piąty ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Barwny korowód przemieszczać się będzie różnymi trasami z olsztyńskich osiedli, by w finale spotkać się Śródmieściu.

Święto Trzech Króli wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Od pięciu lat barwną inscenizację możemy podziwiać również w Olsztynie. Scenariusz jest oparty na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, 6 stycznia olsztyńskie ulice przemierzać będą trzy orszaki: Azjatycki, Europejski i Afrykański.  Wszystkie wystartują ok. godz. 11:00. Azjatycki (Melchior) ruszy z parafii św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej, a dalsza trasa będzie wieść al. Wojska Polskiego, ul. Partyzantów oraz Curie-Skłodowskiej. Europejski (Baltazar) sprzed Parafii Matki Bożej Saletyńskiej przemierzy trakty Bałtyckiej, Konopnickiej, Nowowiejskiego i 11 Listopada. Natomiast afrykański (Kacper) z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa wędrować będzie ulicami Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza i 1 Maja.
Punktem, w którym spotkają się wszystkie trzy orszaki będzie pl. Jana Pawła II przed ratuszem. Stamtąd o 12:00 zaplanowano wspólne przejście na pl. Solidarności, gdzie godzinę później rozpocznie się wspólne kolędowanie. Poza tym rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniej przebraną orszakową rodzinę.
<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie -2°C
Częściowe zachmurzenie -2°C