Idź do treści strony
03.10.2019 11:14

Śmieci także na telefon

Śmieciarka przed budynkiem

W Olsztynie zmieniają się zasady bezpłatnego przyjmowania odpadów tzw. problemowych i niebezpiecznych przez mobilny PSZOK. Odpady będą odbieranie nawet prosto z domu.

Nie wiesz co zrobić ze starą wersalką albo zepsutym telewizorem? To już nie problem, firma Koma Olsztyn - na zlecenie Urzędu Miasta w Olsztynie - będzie bezpłatnie odbierać je z domów. Wystarczy zadzwonić i ustalić termin.

Mobilny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest miejscem, gdzie każdy mieszkaniec Olsztyna może bezpiecznie i bezpłatnie przekazać odpady tzw. problemowe i niebezpieczne. Odpady są przyjmowane na podstawie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie miasta.

Do tej pory funkcjonowały dwa sposoby na dostarczenie odpadów do PSZOK-ów. Można było albo osobiście przywieźć je na ulicę Towarową 20a (wjazd od nowej ul. Budowlanej), albo w określonym terminie i miejscu dostarczyć odpady do kontenera ustawionego w kilku punktach w mieście. Pierwszy wariant obowiązuje bez zmian. Drugi nie sprawdził się.

- Bywały sytuacje, że pracownik, który wiózł kontener pod wskazane miejsce zastawał górę porzuconych śmieci, często takich, których odbierać nie mogliśmy z racji ograniczeń ustawowych - informuje Bartłomiej Maniak, prezes Koma Olsztyn, która po wygraniu przetargu od maja tego roku prowadzi PSZOK w mieście. - Należało to uregulować, a z drugiej strony zapewnić mieszkańcom łatwiejszy sposób pozbycia się niechcianych odpadów. Będziemy bezpłatnie odbierać te śmieci "sprzed drzwi" mieszkańca Olsztyna.

Do PSZOK bezpłatnie można oddać zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (lodówki, telewizory, komputery), opony, zużyte baterie i odpady wielkogabarytowe (meble: łóżka, biurka, stoły itp.) oraz substancje niebezpieczne (rozpuszczalniki, detergenty, farby, kleje, lepiszcze itp.). Nie przyjmowane są za to odpady komunalne zmieszane oraz zanieczyszczone surowce wtórne. Aby pozbyć się niechcianych odpadów wystarczy telefonicznie skontaktować się z pracownikiem punktu i ustalić termin.

- Należy jednak pamiętać, że nasi kierowcy nie dźwigają odpadów - dodaje Bartłomiej Maniak z Koma Olsztyn. - Jeżeli jest to odpad wielkogabarytowy to mieszkaniec musi zapewnić sobie pomoc w przenoszeniu.

Informacje o segregacji odpadów można znaleźć na stronie czysty.olsztyn.eu.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pogodnie 7°C
Pochmurnie 14°C