Idź do treści strony
14.03.2019 14:31

Rzecznik praw konsumenta wyróżniony!

Zaangażowanie oraz działalność, która szczególny sposób przyczynia się do lepszej ochrony praw i interesów konsumentów – właśnie za to została wyróżniona olsztyńska rzeczniczka praw konsumentów.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docenił także aktywną współpracę Jadwigi Urbańskiej ze środowiskiem konsumenckim w regionie. Wyróżnienie zostało przyznane podczas konferencji, która odbyła się 13 marca w Warszawie.  A to wszystko tuż przed Światowym Dniem Konsumenta.

Z tej okazji zapraszamy do lektury z laureatką nagrody.

Czym jest dla Pani wyróżnienie prezesa UOKiK?
Wyróżnienie Prezesa UOKIK  jest kolejnym w ostatnim okresie docenieniem pracy  Miejskiego  Rzecznika Konsumentów w Olsztynie więc to  bardzo cieszy i motywuje.
Rzecznicy konsumentów nie mają łatwo w pracy. Często  konsumenci mając mylne wyobrażenie o instytucji Rzecznika Konsumentów i oczekują podjęcia władczych działań. Takich uprawnień Rzecznik Konsumentów nie posiada.

Co sprawia Pani w pracy Rzecznika Konsumentów największą satysfakcję?
Największą satysfakcją w pracy Rzecznika Konsumentów i jego współpracowników jest okazanie przez konsumenta nieskrywanego zadowolenia i podziękowanie za uzyskaną pomoc w rozwiązaniu jego problemu.  To dla nas bardzo ważne i motywujące.
Konsument niejednokrotnie oczekuje podjęcia działań tu i teraz. W przypadku, gdy interes prawny konsumenta zostaje naruszony rzecznicy dążą do osiągnięcia  porozumienia z przedsiębiorcą aby zminimalizować  postępowania procesowe. I to się sprawdza, gdyż w większości przypadków sprawy kończą się pomyślnie dla konsumenta. W tym miejscu trzeba dostrzec pozytywną postawę przedsiębiorcy który po zapoznaniu się ze stanem prawnym sprawy (przedstawionym przez rzecznika) weryfikuje swoje stanowisko i skłania się do zmiany stanowiska. To wszystkim zainteresowanym stronom przynosi pozytywne korzyści.

W tym roku przypada 20-lecia istnienia instytucji rzecznika konsumentów. Czy ochrona praw konsumentów jest teraz trudniejszą pracą, niż kilka-kilkanaście lat temu? Na czym polega różnica?
Ochrona praw konsumentów wciąż ewoluuje i z perspektywy europejskiej wyraźnie widać, że będzie to nadal postępować. Różnorodność i stopień skomplikowania problemów jest jedną z przyczyn tych zmian. I to jest oczywiste. Coraz bardziej krystalizuje się porównanie rzecznika konsumentów do lekarza pierwszego kontaktu, który może  pomóc, ale w przypadku bardziej skomplikowanych spraw może odesłać do specjalisty np. Rzecznika Finansowego. Do naszego biura każdego dnia zgłaszają się konsumenci potrzebujący pomocy  np. w napisaniu pisma  którego termin skierowania do drugiej strony  upływa w dniu  przyjścia do rzecznika. Taka pomoc byłaby niemożliwa gdyby rzecznik podejmował się skomplikowanych i bardzo  czasochłonnych spraw.

Jak wiele spraw rocznie obsługuje Pani biuro i czego najczęściej dotyczą?
W minionym roku odnotowaliśmy 3 tysiące spraw. Osoby zgłaszające się o pomoc  to w większości seniorzy. To szczególnie trudne sprawy, bo nie zawsze seniorzy dobrze rozumieją swój problem i konsekwencje, jakie są związane np. z podpisaniem umowy. Dużym problemem są zawierane przez telefon lub w mieszkaniu konsumenta umowy dotyczące dostarczania energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych lub zakup na prezentacjach zestawu naczyń i urządzeń „rzekomo” leczniczych. Staramy się organizować spotkania z seniorami aby  informować o  istniejących zagrożeniach i  omawiać przeciwdziałania jakie powinny nam towarzyszyć w takich sytuacjach. Skala wymuszeń zawarcia przez seniora niekorzystnych umów  jest na tyle duża że  do edukacji seniorów włączyły się organy policji. W ramach prewencyjnych działań Komenda Miejskiej Policji w Olsztynie od kilku lat organizuje spotkania z seniorami z Olsztyna i naszego powiatu przekazując wiedzę nt. przeciwdziałania patologii, w tym wyłudzeniom. W ramach współpracy w spotkaniach  uczestniczy również Miejski Rzecznik Konsumentów.

Jaką najdziwniejszą albo najbardziej skomplikowaną sprawą zajmowała się Pani w karierze?
Dość skomplikowaną sprawą są nie rozstrzygnięte od 2015 roku pozwy grupowe.
Jeden dotyczy indeksacji do waluty obcej kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości mieszkaniowych.
Drugi dotyczy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego na zakup nieruchomości mieszkaniowej z udziałem kredytu

Na koniec przypomnijmy z jakimi problemami olsztynianie mogą zgłaszać się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów i w jaki sposób się skontaktować?
Mieszkańcy Olsztyna mogą zwracać się do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w sprawach  reklamacji  towarów i usług zakupionych dla potrzeb nie związanych z prowadzona działalnością gospodarczą lub zawodową.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Pochmurnie 19°C