Idź do treści strony
19.09.2019 13:32

Rolniczy świat sprzed 100 lat – jedyne takie muzeum na świecie...

Wiele osób przechodzi obok nich obojętnie, czasem nawet ich nie zauważając. Ale są też tacy, dla których każda sztuka jest cenna bo wiąże się z nią inna historia. Chcecie poznać założycieli wpisanej do księgi rekordów Guinnessa kolekcji zabytkowych maszyn rolniczych?

Dla Alicji i Janusza Dramińskich zabytkowe maszyny rolnicze to pasja.

- Kiedy przyglądam się tym maszynom myślę o tym, że są one przodkami współczesnych wyspecjalizowanych, skomputeryzowanych maszyn - mówi Janusz Dramiński -  A za każdą z nich kryją się historie ludzi, którzy kiedyś w pocie czoła pracowali na bochenek chleba. Należy im się więc najwyższy szacunek. I szansa, aby kolejne pokolenia mogły obcować z dorobkiem poprzednich – w ten sposób zachowuje się ciągłość historii.

I dlatego z taką radością państwo Dramińscy przyjęli wiadomość, że wiosną tego roku ich ogromna kolekcja znalazła się na liście Rekordów Guinnessa jako „Największy na świecie zbiór żeliwnych kieratów konnych – 277 eksponatów” (kierat konny to tradycyjne urządzenie wykorzystujące siłę zwierząt pociągowych, głównie koni lub wołów, do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych).

Muzeum, oprócz kolekcji kieratów, może pochwalić się setkami zabytkowych maszyn rolniczych: drewnianych młocarni, sieczkarni, zgrabiarek do siana, kopaczek do ziemniaków, są lokomobile, jest najsłynniejszy traktor świata na żelaznych kołach Lanz Buldog, rozmaite sprzęty gospodarstwa domowego, sanie, wozy strażackie i wiele, wiele innych. Wartość historyczna tego olbrzymiego zbioru jest bezcenna.

- Idę za głosem mojego serca i wyrażam moje największe uznanie dla pracy rolnika - dodaje Janusz Dramiński - Czynię to również dlatego, że zebrane maszyny i sprzęty stanowiące dzieło pokoleń znikają niepostrzeżenie z naszego otoczenia, rozpadają się, rdzewieją za niszczejącymi stodołami i stajniami lub po prostu wędrują do składnic złomu.

Maszyny już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie pt. „Rolniczy świat sprzed 100 lat – jedyne takie muzeum na świecie...”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 27 września o godzinie 17:00 w Galerii Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33.

Wystawa będzie czynna do 09.10. 2019 r.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 8°C
Pochmurnie 18°C