Idź do treści strony
10.10.2019 10:47

Rocznica pedagogiki waldorfskiej - obchody także w Olsztynie

Fragment zaproszenia na obchody 100-lecia pedagogiki waldorfskiej

Mija stulecie powstania pierwszej placówki, w której realizowany był ten oryginalny sposób nauczania. Przy tej okazji w Olsztynie odbędą się m.in. konferencja naukowa, warsztaty i wystawa.

Naukowo-artystyczne wydarzenia, których celem jest prezentacja założeń edukacji alternatywnej, zaplanowano na  19 października (sobota, początek o 11:30). Obchody stu lat pedagogiki waldorfskiej przygotowały Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka oraz Niepubliczne Przedszkole Waldorfskie w Olsztynie.

- Zapraszamy osoby zainteresowane alternatywną edukacją, pedagogów szukających inspiracji i rozwoju w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodziców - zachęca założycielka i dyrektorka olsztyńskiego Niepublicznego Przedszkola Waldorfskiego w Olsztynie, Barbara Piesak. - Najmłodsi będą mogli o 17:00 obejrzeć film prezentujący wyjątkowy świat dzieci z naszego przedszkola. Podczas panelu dyskusyjnego "Spotkanie z pedagogiką waldorfską" o 15:45 będzie można wymienić doświadczenia związane z alternatywną edukacją. Na gości czeka również wystawa dziecięcego rękodzieła i kawiarenka.

Nie zabraknie też naukowego podejścia do tego rodzaju edukacji. "Alternatywa Korczakowskiej Szkoły Marzeń i Pedagogiki Waldorfskiej" to wykład dziekan WSP. im. J. Korczaka w Olsztynie Jolanty Nowosielskiej, "Jubileusz stulecia pedagogiki waldorfskiej - jej aktualność i perspektywy rozwoju" - o tym opowie Maria Świerczek z Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast Beata Solińska z Korczakowskiej Szkoły Marzeń w Olsztynie przedstawi odczyt zatytułowany "Dary pedagogiki waldorfskiej dla współczesnego świata".

Przy okazji obchodów pierwszy raz zaprezentowany zostanie film "Rytm roku w Przedszkolu Waldorfskim w Olsztynie". Godzinna produkcja jest realizowana od 2017 roku z udziałem dzieci, rodziców, nauczycieli i przyjaciół społeczności waldorfskiej w Olsztynie. Jest próbą uchwycenia przedszkolnej codzienności w skali dnia, miesiąca, roku.

Twórcą pedagogiki waldorfskiej jest filozof Rudolf Steiner.  U jej podłoża leży zasada uczenia się przez naśladowanie. Osoba dorosła jest dla dziecka wzorcem. Celem zatem jest przede wszystkim wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozumianego jako rozwój trzech sfer: myślenia, uczuć i woli.

Honorowym patronem obchodów jest prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 3°C
Pochmurnie 6°C