Idź do treści strony
02.05.2016 15:34

Porozmawiajmy - współpraca, partnerstwo, budżet, platforma, panel

Ostatnie tygodnie to intensywny czas dialogu dla Gminy Olsztyn.

- W porozumiewaniu się jest klucz do postępu i rozwoju, dlatego nasze rozmowy o mieście, jego przyszłości i sprawach olsztynian odbywają się tu, wokół miejskich spraw - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Ale w kontaktach gospodarczych sięgamy dalej, bo aż do Chin.

Azjatycki partner
Głównym założeniem partnerstwa Olsztyna i Weifang jest nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami obu miast w takich dziedzinach jak: gospodarka, handel, nauka, kultura, edukacja, sport i zdrowie. Współpraca oraz wymiana doświadczeń pomiędzy oboma miastami będzie się odbywała na zasadach równości i wzajemnych korzyści.

- Chcemy współpracować na wielu płaszczyznach - zaznacza Piotr Grzymowicz. - Między innymi w zakresie utworzenie instytutu Konfucjusza, szkolenia z zakresu żeglarstwa chińskiej młodzieży czy promowania naszych terenów wśród tamtejszych inwestorów. 

Olsztyńska delegacja była odpowiedzią na zaproszenie władz miasta Weifang. Olsztyńscy delegaci odbyli liczne spotkania z naukowcami z czterech lokalnych uniwersytetów. Jednym z głównych celów wizyty było bowiem ustalenie współpracy w zakresie wymiany młodzieży oraz kadry naukowej z olsztyńską uczelnią.

- Współpracę z Chińską Republiką Ludową zainicjował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski - podkreślał prorektor UWM w Olsztynie, prof. Mirosław Gornowicz. - Ale ze względów politycznych, które są dla Chińczyków niezwykle istotne, moja wizyta tam została niejako uwiarygodniona dzięki władzy jaką reprezentował Prezydent mojego miasta.

Za kilka tygodni Olsztyn podpisze umowę partnerską z chińskim Weifang, będzie to ósme miasto partnerskie Olsztyna.

Budżet w ręce mieszkańców
Nadchodzący miesiąc to także przyśpieszenie prac nad budżetem obywatelskim, którego IV edycja właśnie się rozpoczęła.

- Jak zwykle o tej porze czekamy na pomysły i projekty, które zrealizujemy w przyszłym roku - zapowiada prezydent. - Zgodnie z tegorocznym harmonogramem na wnioski z propozycjami do budżetu obywatelskiego czekamy do połowy czerwca. Do tej pory zrealizowaliśmy około 50 projektów, kolejnych prawie 30 wykonamy w tym roku, a następne w 2017.

Jakie? To się okaże  we wrześniu, po głosowaniu. Zasady budżetu są proste i można się z nimi zapoznać na miejskich stronach internetowych a także w siedzibach rad osiedli czy w ratuszu.

Porozmawiajmy o naszych sprawach
W Olsztynie natomiast rozmawiamy o ważnych dla olsztyniaków sprawach, takich jak ruch pieszych, rozwój komunikacji miejskiej, nowe projekty do kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Chcemy także zapytać mieszkańców o jakość życia w naszym mieście w różnych dziedzinach, wykorzystując do tego nasz panel obywatelski - uzupełnia prezydent Olsztyna. - A także zaprosić olsztynian do udziału w wolontariacie miejskim. Mieszkańcy Olsztyna będą mogli wypowiedzieć się na wiele miejskich i obywatelskich tematów. Zebrane opinie pomogą stworzyć diagnozę miejską, która jest wskazówka dla wszystkich dokumentów strategicznych.

Wolontariusz - to brzmi dumnie
Otwierają się także tegoroczne nabory do miejskiego wolontariatu. Każdy mieszkaniec Olsztyna, który chce wziąć udział w miejskich przedsięwzięciach i tworzyć je, może się do nas zgłosić. Na początek dwie wielkie imprezy - Grand Slam, czyli zmagania w siatkówce plażowej i Green Festival, czyli najciekawszy ekologiczny festiwal w Polsce. Wolontariusze  miejscy nie tylko ułatwiają turystom poruszanie się po mieście, ale są przedstawicielami miasta, mają wpływ na pierwsze wrażenia, jakie miasto robi na gościach - dlatego zostań wolontariuszem, miej wpływ!

Dialog z pieszymi
Warto także wziąć udział w testowaniu nowego narzędzia do przeprowadzania konsultacji społecznych, które powstało dzięki współpracy konsorcjum: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Związek Miast Polskich, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania oraz Studio Promocji MIT. Platforma "wDialogu" ma wspierać dobre planowanie i przejrzystość procesu konsultacji społecznych. Zapraszamy do komentowania materiałów wspierających dyskusję "Pieszy w mieście". Dyskusja na platformie "wDialogu" na temat spraw pieszych odbędzie się w dniach 24 maja - 3 czerwca.

Powróć do archiwum
Pogoda