Idź do treści strony
31.03.2017 11:40

Porozmawiają o dziejach Olsztyna zapisanych wilkierzach

Już w XVI wieku olsztynianie mieli wpływ na wiele dziedzin życia społecznego w swoim mieście. Dostosowane do potrzeb mieszkańców prawo zwyczajowe zapisywano w formie statutów i uchwał a ich zbiór zwano wilkierzem.

We wtorek (4 kwietnia) o 17:00 w olsztyńskim ratuszu (sala 219) odbędzie się spotkanie promocyjne wydawnictwa "Wilkierze miasta Olsztyna 1568-1696" wydanego przy udziale Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna.

- Olsztyn to miasto z wielowiekową, bogatą i skomplikowaną historią, którą dzięki prowadzonym badaniom naukowym poznajemy coraz dokładniej - mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków, Gabriela Konarzewska. - Wydawnictwo z pewnością przyczyni się do lepszego poznania dziejów naszego miasta.

"Wilkierze miasta Olsztyna" to książka, która wypełnia istotną lukę w dokumentowaniu historii naszego miasta. Olsztyńskie wilkierze nie zachowały się w oryginale. Teksty zostały zebrane i przetłumaczone z różnych źródeł przez dr Danutę Bogdan, zawodowo związana z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Teksty stanowią nieocenione źródło poznania stosunków społecznych, zwyczajów oraz rozmaitych problemów życia codziennego dawnych mieszkańców naszego miasta. Ta starannie opracowana publikacja, ilustrowana stylowymi grafikami Zbigniewa Urbalewicza, z pewnością przybliży nie tylko badaczom przeszłości Olsztyna, ale też wszystkim jego mieszkańcom i miłośnikom najważniejsze dokumenty nowożytnego miejskiego prawa zwyczajowego, które stanowiły fundament tutejszej samorządności. Prelegentami podczas spotkania będzie: historyk, dr Danuta Bogdan, historyk, dr Jerzy Sikorski oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Publikacja wydana dzięki wsparciu Samorządu Olsztyna.

Powróć do archiwum
Pogoda