Idź do treści strony
05.07.2017 13:49

Pomysły olsztynian powalczą o realizację za pieniądze z budżetu miasta

Olsztyński Budżet Obywatelski

Zakończył się etap weryfikacji wniosków V. edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczna edycja osiągnęła świetny wynik. 185 złożonych wniosków potwierdza duże zaangażowanie mieszkańców w sprawy lokalnej społeczności. 

- Niezwykle cieszy nas zaangażowanie olsztynian - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - To pokazuje, że wszystkim nam leży na sercu dobro naszego miasta. Z drugiej strony to właśnie mieszkańcy najlepiej wiedzą, co powinno zostać zrealizowane w ich najbliższej, a także tej dalszej okolicy. Dowodem jest ta liczba projektów, przygotowanych do tegorocznej akcji.

Po ocenie formalnej, wnioskom merytorycznie przyjrzeli się przedstawiciele wydziałów i jednostek Urzędu Miasta oraz dwa ciała społeczne: Zespół Koordynujący Olsztyński Budżet Obywatelski oraz Rada Partycypacyjna.

- To było duże wyzwanie, dające równie dużo satysfakcji - mówi przewodnicząca Zespołu Koordynującego, Ewa Zakrzewska. - Olsztynianie zgłosili wiele interesujących pomysłów, za które bardzo dziękujemy. Niestety, nie wszystkie wnioski mogliśmy zaakceptować. Część z nich przekraczała limity finansowe OBO, część nie wpisywała się w kanon zadań własnych gminy, co było jednym z warunków zawartych w regulaminie. W kilku przypadkach zdarzyło się, że pomysł był powielony. Zgodnie z zasadami zdecydowaliśmy o ich połączeniu.

- Znamy swoje osiedla, więc z uwagą zapoznaliśmy się z wszystkimi propozycjami - mówi przewodniczący Rady Partycypacyjnej OBO, Wiesław Nałęcz. - W niektórych przypadkach znajomość każdego skrawka pomogła w prawidłowej weryfikacji.

Olsztynianie złożyli 185 wniosków, z czego 127 to wnioski osiedlowe, a 58 to wnioski zintegrowane. Do dalszego etapu zakwalifikowano 106 wniosków osiedlowych oraz 32 zintegrowane. Najwięcej wniosków wpłynęło z osiedli: Jaroty, Generałów i Gutkowa. Wśród propozycji wykorzystania miejskiego budżetu są projekty inwestycyjne: budowa chodników, uporządkowanie np. plaży Słoneczna Polana czy budowa małej infrastruktury typu siłownia plenerowa. Są też pomysły związane ze sportem i rekreacją, np. audycja z gimnastyką dla seniorów, mini boiska do piłki nożnej, stoły do szachów czy propozycje kulturalne, wśród których nie brakuje koncertów, występów i festiwali. 

Wszystkie zaakceptowane wnioski zostaną poddane głosowaniu. To mieszkańcy zadecydują, które z nich zostaną zrealizowane. Na przedsięwzięcia zainicjowane przez olsztynian przeznaczono ponad 3,5 mln zł. Kolejnym etapem będzie głosowanie.

 - Zachęcamy do wyrażania swojej opinii poprzez stronę internetową - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Można też będzie wypełnić tradycyjną kartę do głosowania. Za wszystkie pomysły trzymamy kciuki.

Zgodnie z harmonogramem, głosowanie odbędzie się na przełomie września i października. Zwycięskie projekty poznamy 24 października.  Nad prawidłowym przebiegiem działań związanych z realizacją Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego czuwać będzie Zespół Koordynujący oraz Rada Partycypacyjna.

Więcej o Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim:
Strona internetowa: https://obo.olsztyn.eu/
Zgłoszone wnioski dostępne na stronie: www.glosujobo.olsztyn.eu
Facebook: https://www.facebook.com/OBOOlsztyn/

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 18°C
Częściowe zachmurzenie 23°C