Idź do treści strony
09.08.2017 13:48

Podwórkowe metamorfozy czyli Olsztyn kontra Gdańsk

Podwórkowe metamorfozy

Przedstawiciele olsztyńskiego Urzędu Miasta wymienili doświadczenia dotyczące programów podwórkowych z urzędnikami z Gdańska.

Celem wizyty przedstawicieli olsztyńskiego magistratu w Gdańsku była wymiana doświadczeń i wiedzy dotyczącej programów podwórkowych realizowanych w obu miastach. Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych realizuje trzy takie projekty: "Wspólne Podwórko", "Podwórka kwartałowe" oraz "Zagospodarowanie podwórek Głównego Miasta". Pierwsze gdańskie metamorfozy podwórkowe zostały przeprowadzone w 2012 roku. 

- Dyrektor GZNK opowiadał o zasadach działania programów oraz ich uwarunkowaniach prawnych - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.  - Odwiedziliśmy kilka z gdańskich podwórek zrealizowanych w ramach programu "Wspólne Podwórko". Byliśmy m.in. na jednym z pierwszych, zlokalizowanym na na gdańskiej Oruni, które zostało zagospodarowane przez mieszkańców w 2012 r. Mimo upływu 5 lat wciąż widać dbałość mieszkańców o to miejsce: teren jest uporządkowany, zazieleniony, a liczne kwiaty ożywiają szare blokowisko.

Olsztyńska delegacja spotkała się również z jedną z mieszkanek Gdańska  biorącą udział w  "Gdańskich Rewolucjach Podwórkowych". Gdańszczanka opowiadała o korzyściach jakie mieszkańcy czerpią z udziału w programie oraz o problemach integrowania lokalnej społeczności. 

- Przywieźliśmy do Olsztyna wiele cennych rad i wskazówek - dodaje Żukowska. - Z pewnością wykorzystamy je podczas realizacji naszego programu  „Podwórka z Natury”.

W Olsztynie trzy społeczności sąsiedzkie pracują nad zmianą swojego najbliższego otoczenia. Pierwsze efekty są już widoczne. Dzięki inicjatywie mieszkańców i zaangażowaniu Bartka Świąteckiego przy ul. Warmińskiej powstał zielony mural "Flora",  dostrzeżony przez środowisko street-art.

http://www.urbanitewebzine.com/2017/07/20/flora-new-mural-pener-olsztyn-poland/

http://ilgorgo.com/pener-flora-mural-olsztyn/

 

 

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 9°C
Częściowe zachmurzenie 20°C