Idź do treści strony
12.09.2017 15:13

Podwórka z Natury zmieniają swoje oblicza

podwórka z natury olsztyn

To dopiero półmetek podwórkowych metamorfoz, ale to co powstało pokazuje, że na mapie Olsztyna już niebawem pojawią się niepowtarzalne miejsca integracji sąsiedzkiej.

Bodźcem do działania był miejski program "Podwórka z natury", dzięki któremu podwórkowe metamorfozy rozpoczęły się na podwórkach przy pl. Konsulatu Polskiego, ul. Limanowskiego oraz ul. Warmińskiej. Jak się okazuje deszczowa pogoda nie stanowi przeszkody i prace idą pełną tam parą.

-  Na ul. Limanowskiego mieszkańcy urządzają strefę dla dzieci - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Dotychczas powstała piaskownica, szachownica, ekologiczna zjeżdżalnia i jeszcze kilka innych, magicznych atrakcji.

Na podwórku  przy ul. Limanowskiego zakończyło się również malowanie muralu. Street art’owe dzieło powstało na bazie prac artysty malarza Jarosława Jaśnikowskiego. Jak podkreśla sam autor, to pierwsza z jego prac funkcjonująca w przestrzeni publicznej. Mural wykonał Damian Jambroży, który specjalnie w tym celu przyjechał do Olsztyna z Konina, nie biorąc za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Postępy prac na podwórku przy ul. Limanowskiego można śledzić na założonym przez mieszkańców Facebookowym fanpagu "Za Torami pod Lipami" albo zajrzeć tam osobiście.

Prace rozpoczęły się również przy pl. Konsulatu Polskiego. Mieszkańcy przygotowują przestrzeń do jej zagospodarowania. Szukają też dodatkowych źródeł finansowania swoich zamierzeń.

-  Mieszkańcy tego podwórka wykazali się aktywnością i pomysłowością - dodaje Żukowska. -  Przekonali do swojego pomysłu MPEC, który zdecydował się wesprzeć finansowo realizację części prac.

Wcześniej na podwórku przy ul. Warmińskiej powstał zielony mural autorstwa Bartka Świąteckiego pt. "Flora".

"Podwórka Natury" to program skierowany do olsztynian, którzy chcieliby urządzić swoje podwórka, jako zielone miejsca spotkań i integracji sąsiedzkiej. Ma na celu nie tylko zmianę wyglądu zaniedbanych terenów, ale również wzmocnienie integracji oraz pobudzeniu aktywności mieszkańców. Jest to pilotażowa edycja programu, a na prace podwórkowe miasto przekazało mieszkańcom 32,5 tys. zł. 

[galeria zdjęć "Za torami, pod lipami", fot. Wojciech Gańko Fotografia]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 18°C
Częściowe zachmurzenie 23°C