Idź do treści strony
12.03.2019 14:35

O Herlingu-Grudzińskim w Pracowni Literackiej

Rysunek książki stojącej na stole. Na niej napis Proza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wobec doświadczenia "Innego świata"

Setna rocznica urodzin oraz ustanowiony przez Sejm rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to doskonała okazja do rozmów o autorze. Tak będzie w środę (13 marca) w Pracowni Literackiej.

Pisarz był więźniem sowieckiego łagru, żołnierzem walczącym u boku gen. Andersa w bitwie pod Monte Cassino, współpracownikiem "Kultury" i Radia Wolna Europa, zaangażowanym w pomoc polskiej opozycji antykomunistycznej. Większość swojego życia spędził na emigracji - w Anglii i we Włoszech. Jednak przede wszystkim był ceniony jako autor książki "Inny świat. Zapiski sowieckie" oraz "Dziennika pisanego nocą".

- Miłośnicy literatury pisarza będą mieć okazję do wysłuchania wyjątkowej prelekcji - zachęca Katarzyna Masiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Jej tytuł to "Jak mówić o łagrach? Proza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wobec doświadczenia >Innego świata<". Wygłosi ją prof. Sławomir Buryła, a fragmenty książki odczyta aktor Teatru Jaracza i Teatru Nowego, Grzegorz Gromek.

Sławomir Buryła jest profesorem w Instytucie Polonistyki i Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zajmuje się literaturą wojny i okupacji, problematyką Holocaustu, prozą współczesną, edytorstwem i kulturą popularną. Wygłaszał wykłady gościnne w kilku ośrodkach akademickich w Europie, m.in. Amsterdamie, Mainz, Paryżu, Moskwie, Petersburgu, Sztokholmie.

Spotkanie odbędzie się  13 marca (środa) o godz. 17:00 w Pracowni Literackiej przy ul. Rodziewiczówny 3.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 12°C
Pochmurnie 19°C