Idź do treści strony
02.10.2017 13:05

Naukowy zawrót głowy

Naukowy zawrót głowy

Podczas Dni Nauki i Sztuki oraz Europejskiej Nocy Naukowców tysiące olsztynian wspólnie eksperymentowało i bawiło się nauką. 

Ostatni tydzień września upłynął w naukowej atmosferze. Wszystko za sprawą 15. Dni Nauki i Sztuki, które odbyły się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W  pokazach i  warsztatach zorganizowanych w ramach wydarzenia wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14.

- Najciekawszym spotkaniem było to poświęcone robotyce i sztucznej inteligencji - opowiadają uczniowie klasy VII. - Okazuje się, że roboty, podobnie jak ludzie, poruszają się, uczą się,  podejmują decyzje. My mamy różne zmysły: smak, dotyk, słuch, wzrok itd. Roboty do odczuwania otoczenia potrzebują sensorów: odległości, dotyku, natężenia światła i koloru, temperatury oraz kamer, urządzeń lokalizacyjnych i wielu innych.

Finałem naukowego maratonu była Europejska Noc Naukowców. Przez 12 godzin pod okiem ponad 200 naukowców wspólnie eksperymentowało i bawiło się nauką ok. 10 tys. osób. Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zaprosił do odwiedzenia niedostępnych na co dzień laboratoriów, w których  można było wziąć udział w eksperymentach z niewidzialnym pismem, poznać właściwości cieczy nienewtonowskich czy sprawdzić rzeczywistą zawartość witaminy C w sokach owocowych i suplementach diety. Do dyspozycji uczestników był także pokój ucieczki "Escape the Lab", z którego wyjście było możliwe po wcześniejszym poprawnym rozwiązaniu naukowych zagadek. Wydarzenia nocy objęły także Kortowo, gdzie odbył się m.in. pokaz magicznych właściwości gazów, seans kina 9D, warsztaty tworzenia biżuterii roślinnej; Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w grze geolokalizacyjnej "Slavic Monsters" oraz spróbować swoich sił w symulatorze samochodu rajdowego; a także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Muzeum Nowoczesności i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, Planetę 11 i Abecadło. Olsztyn był jednym z dwóch miast w Polsce, które zorganizowały tę największą w Europie imprezę popularno-naukową, która na starym kontynencie odbywa się w ponad 300 innych miastach.

Powróć do archiwum
Pogoda