Idź do treści strony
08.08.2018 15:31

Młodzież z Weifangu zachwycona Olsztynem

Młodzież z Weifangu podczas spotkania z prezydentem

Stolica Warmii i Mazur gości 15-osobową delegację uczniów z jednej ze szkół partnerskiego miasta. Weifang Summer Camp potrwa jeszcze tydzień.

Olsztyn współpracę z chińskim miastem Weifang rozpoczął około dwóch lat temu. Na razie realizowana jest głównie na niwie kulturalnej i edukacyjnej, ale są też perspektywy na kooperację gospodarczą. Stolicę Warmii i Mazur już odwiedzali przedsiębiorcy z chińskiego regionu. Tym razem kilkanaście dni w Olsztynie spędzi młodzież z jednej ze szkół z klasami sportowymi.

- Od czasu nawiązania współpracy zacieśniamy nasze relacje - mówił podczas środowego (8 sierpnia) spotkania prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Teraz bardzo cieszymy się, że możemy Was gościć.

Uczniowie wraz z opiekunem przyjechali do Olsztyna 3 sierpnia. Od tego momentu nie mają czasu na nudę - zwiedzają miasto, region, wyjeżdżają do innych województw. W stolicy regionu mają zajęcia żeglarskie, kulinarne, uczą się języka polskiego. Zostaną u nas do 15 sierpnia.

Młodzi Chińczycy mieli okazje odwiedzić kilka szkół. Bez wątpienia w pamięć zapadnie im wizyta w V Liceum Ogólnokształcącym, gdzie obejrzeli pokazy tańca, mogli z bliska przyjrzeć się drapieżnym ptakom i wziąć udział w zajęciach na strzelnicy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu tutaj - mówiła jedna z uczennic, Isabela. - Uważam, że ta współpraca powinna być zacieśniana. Wszyscy wynosimy bardzo wiele doświadczeń z zajęć, w których bierzemy udział.

Jak przekonywał opiekun młodzieży z Weifang, jego podopieczni już dopytują się, kiedy będą mogli ponownie odwiedzić Olsztyn. Podkreślał też gościnność nie tylko osób zajmujących się delegacją, ale mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, którzy byli bardzo pomocni.

W następnym roku planowana jest rewizyta w Weifang uczniów jednej z olsztyńskich szkół.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 4°C
Czyste niebo 6°C