Idź do treści strony
28.10.2016 12:42

Młodzi olsztynianie poznawali przeszłość

Uczestnicy warsztatów

Kolejne spotkanie młodzieży z historią i patriotyzmem. Uczniowie Gimnazjum nr 13 wzięli udział w oryginalnych warsztatach, które odbyły się w Warszawie.

Pierwsze działania rozpoczęły się już we wrześniu. Wówczas uczniowie "Trzynastki" włączyli się w projekt BohaterON, którego celem było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Klasa I A pisała życzenia i wysyłała kartki powstańcom warszawskim. Kontynuacją był wyjazd do Warszawy.

- Pod koniec października uczestniczyliśmy w warsztatach "Bohaterowie powstania" w Muzeum Powstania Warszawskiego - informuje ambasador Muzeum POLIN w Warszawie, jednocześnie nauczycielka historii w olsztyńskiej szkole, Joanna Mieszczyńska. - Podczas zajęć uczestnicy poznali losy wybranych powstańców i dokonali ich charakterystyki. Zastanawiali się, jakimi cechami osobowymi odznaczali się powstańcy i dyskutowali, które z nich mogą być aktualne do dzisiaj. W czasie warsztatów zwiedzaliśmy sale muzealne i poznawaliśmy eksponaty z czasów II wojny światowej.

Ale to nie wszystko. Drugi warsztat odbył się bowiem w Muzeum POLIN. Przy okazji "Spotkania z kulturą żydowską" uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z judaizmem i kulturą żydowska. Mieli okazję poszukać odpowiedzi na pytania: Kim są Żydzi? Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Czy kobieta może nosić jarmułkę?

- Podczas tych warsztatów gimnazjaliści poznali najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzeli fragmenty wystawy z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego - dodaje Joanna Mieszczyńska. - Dowiedzieli się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.

Po warsztatach nie zabrakło czasu na wędrówkę z przewodnikiem starymi uliczkami miasta. Następnego dnia młodzież zwiedzała w towarzystwie przewodnika Sejm.

Powróć do archiwum
Pogoda