Idź do treści strony
08.11.2017 14:02

Miasto zakupi urządzenia do pomiaru jakości powietrza

Miasto zakupi czujniki smogu

Dwadzieścia czujników będzie kontrolować stan powietrza na olsztyńskich osiedlach.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego powrócił problem smogu. Choć Olsztyn nie jest w tak dramatycznej sytuacji jak miasta na południu Polski, olsztyński magistrat chce walczyć z niesprzyjającym zjawiskiem. Jednym ze sposobów jest zakup 20 czujników do pomiaru stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. 

- Chcemy na bieżąco monitorować stan powietrza na poszczególnych osiedlach - mówi prezydent Olsztyna, Piotr  Grzymowicz. - Pozwoli to oszacować skalę problemu oraz wskaże miejsca ewentualnych interwencji.

Czujniki zostaną zakupione w grudniu i zostaną zamontowane na miejskich obiektach. Będą wskazywać podstawowe parametry związane z zanieczyszczeniem powietrza tj. PM10 oraz PM2,5. Dzięki aplikacji mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać stan czystości powietrza w danej części Olsztyna. Prowadzone będą również prognozy przedstawiające sytuację z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Czujniki to nie jedyny sposób walki ze smogiem. Miasto opracowało projekt "Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Olsztyna". Ten strategiczny dokument zawiera inwentaryzację źródeł niskiej emisji oraz określa środki zaradcze, mające na celu poprawę jakości powietrza do roku 2023 na terenie Olsztyna. Teraz projekt zostanie zaprezentowany mieszkańcom. Podczas konsultacji, mieszkańcy nie tylko będą mogli zapoznać się z projektem PONE, ale i zdobyć wiedzę na temat dotacji celowych na modernizację systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych. W trakcie spotkań urzędnicy przybliżą zasady przyznawania dotacji oraz wymogi formalne, jakie należy spełnić, aby starać się o dofinansowanie. Dotychczas z pomocą finansową miasta udało się  wymienić 29 pieców opalanych węglem i drewnem. Na ten cel przekazano zostało ok. 300 tys. zł.  Więcej o konsultacjach tutaj.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 13°C
Pogodnie 20°C