Idź do treści strony
11.10.2019 12:58

MEN zatwierdził międzynarodową maturę!

Budynek szkoły podświetlony w nocy

Olsztyn pierwszym miastem w warmińsko-mazurskiem, w którym będzie można zdawać międzynarodową maturę. Do stolicy regionu dotarła właśnie decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Aby doczekać się ostatecznego postanowienia, trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Ta wykazana przez władze miasta oraz I Liceum Ogólnokształcącego jednak się opłaciła.

Przygotowania do przeprowadzenia międzynarodowej matury w "Mickiewiczu" zaczęły się w 2017 roku. W czerwcu tego roku szkoła dostała międzynarodową akredytację. Później potrzebne były jeszcze m.in. opinia kuratorium oraz wpis do ministerialnego rejestru. Ten ostatni element właśnie stał się faktem.

- Szkoła spełniła wszystkie wymogi i ta długo, i z nadzieją, oczekiwana decyzja jest dla niej pozytywna - cieszy się prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Pani dyrektor Jolancie Skrzypczyńskiej i wszystkim, którzy nie szczędzili wysiłku, żeby doprowadzić "jedynkę" do tego niewątpliwego sukcesu serdecznie gratuluję i dziękuję. Trudno o lepszą informację w przededniu Dnia Edukacji Narodowej.

"Zważywszy na przygotowanie uczniów, jakie daje realizacja programu IB DP oraz możliwość dalszego kształcenia po zdaniu matury międzynarodowej, wydanie zezwolenia na utworzenie ww. oddziału międzynarodowego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Olsztynie jest w pełni uzasadniona" - możemy przeczytać w decyzji resporu edukacji.

- O samego początku zainteresowanie przedsięwzięciem było ogromne - cieszy się dyrektor szkoły, Jolanta Skrzypczyńska. - Decyzja zezwalająca na uruchomienie projektu oznacza, że młodzież nie będzie musiała wyjeżdżać z Olsztyna, by móc zdawać międzynarodową maturę. A ta otwiera drzwi praktycznie każdej uczelni świata. Jednocześnie dodaje naszemu miastu prestiżu.

Władze miasta i szkoły będą przy okazji międzynarodowej matury współpracować z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Na mocy porozumienia część lekcji - chemii, fizyki i biologii - odbywać się będzie w uniwersyteckich obiektach. Poza tym uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z uczelnianej biblioteki na takich samych zasadach, jak studenci.

Decyzja ministerstwa oznacza, że od roku szkolnego 2019/20 I LO ma dwie klasy międzynarodowe - po gimnazjum i po szkole podstawowej.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie -3°C
Pochmurnie 4°C