Idź do treści strony
21.05.2019 13:11

Mamy koncepcje podwórek

Logo programu "Podwórka z Natury"

Kolejny krok ku finałowi tegorocznej edycji programu "Podwórka z Natury". Koncepcje przygotowywali - tradycyjnie już - studenci we współpracy mieszkańcami.

Teraz koncepcje zostaną poddane ocenie i analizie pod kątem zgodności z prawem, a także lokalnymi uwarunkowaniami. Następnie mieszkańcy zastanowią się, którą ich część wykonać z pieniędzy dostępnych w programie. Przypomnijmy, że każde z podwórek ma szanse na 17 tys. zł, a jedno może dostać dodatkowe 9 tys. zł, jeśli będzie oryginalne, przygotowane kreatywnie oraz z zastosowaniem rozwiązań wyjątkowo przyjaznych środowisku.

- Kolejny raz mamy do czynienia z trzema zupełnie różnymi przestrzeniami i znów chylimy czoła przed kreatywnością młodych adeptów sztuki projektowania krajobrazu - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Pomysł na każde podwórko jest zupełnie inny, a każde ma swój specyficzny charakter.

Mieszkańcy podwórka przy ul. Puszkina i Małeckiego jako motyw przewodni wybrali ptaki goszczące w ich okolicach. Planowane jest stworzenie m.in. ścieżki edukacyjną na temat gatunków występujących w mieście oraz poidełek i karmników dla ptasich gości. Podwórko przy ul. Żeromskiego i Sienkiewicza według pomysłu mieszkańców ma być utrzymane w zabytkowym charakterze tej części historycznego Zatorza. Mieszkańcy od początku naciskali, aby w urządzeniu ich podwórka wykorzystane były rośliny i materiały które będą współgrać z czerwoną cegłą elewacji ich kamienic. Poza tym Grupie Sąsiedzkiej zależy na wprowadzeniu na ich podwórko różnorodnych kreacji artystycznych.

- Na podwórku przy ul. Dąbrowszczaków, najmniejszym z trzech, planowane jest utworzenie niewielkiej zielonej enklawy, gdzie mieszkańcy będą mogli spotykać się przy kawie - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - W związku z niewielkim rozmiarem przestrzeni podwórka, studenci zaproponowali wprowadzenie zieleni pionowej w postać pergoli i zielonej ściany.

Projekt Podwórka z Natury jest realizowany przy wsparciu merytorycznym Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

[podwórko Puszkina/Małeckiego: 1 | 2] [podwórko Żeromskiego/Sienkiewicza: 1 | 2] [podwórko Dąbrowszczaków/Mazurska: 1 | 2]

Powróć do archiwum
Pogoda