Idź do treści strony
01.02.2019 12:50

Kolejny odcinek obwodnicy Olsztyna oddany do użytku

fot. GDDKiA

Można już jeździć  9-kilometrowym odcinkiem między węzłami drogowymi Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty.

 - Bardzo się cieszę, że prace przy budowie obwodnicy postępują, zwłaszcza że drogi na terenie miasta są już gotowe i możemy się do niej podłączyć - podkreśla Piotr Grzymowicz,  Prezydent Olsztyna - To, że dziś obwodnica jest realizowana, to w dużej mierze zasługa naszego samorządu i  naszych mieszkańców, którzy walczyli o to, by w końcu wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy i usprawnić komunikacje w Olsztynie. Szkoda tylko, że Generalna Dyrekcja nie uzgodniła z nami konsekwencji jakie może spowodować oddanie tego odcinka do użytku, bez zmiany w organizacji ruchu. Obawiam się bowiem, że to dodatkowo utrudni komunikację jedną z najbardziej obciążonych arterii, jaką jest ulica Sikorskiego. Tak się stanie jeśli kierowcy tirów zmienią przyzwyczajenia i zaczną dojeżdżać do węzła Olsztyn - Jaroty i stąd, przez miasto, będą chcieli wyjechać z Olsztyna.

I dlatego prezydent powołał zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, policji oraz miejskich urzędników. Zespół będzie na bieżąco sprawdzać jak oddany do użytku fragment obwodnicy wpłynie na ruch na ulicach Olsztyna.

- Już pierwszego dnia do miasta, przez dwie godziny (między 13:00 a 15:00)  od strony ul. Płoskiego, wjechało 13 tirów. W analogicznym okresie, w ubiegłym tygodniu, nie było tam ani jednego tira - mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. - Dlatego zachęcamy by mieszkańcy również korzystali z tego fragmentu obwodnicy, szczególnie jeśli dojeżdżają do pracy z południa Olsztyna w okolice ulicy Towarowej czy Lubelskiej. Dzięki temu może okazać się, że nowa arteria odciąży ulicę  Sikorskiego, szczególnie w godzinach szczytu.

W budowie pozostaje jeszcze część obwodnicy od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Jaroty.

— Przyznaję, że ten kontrakt dał nam w kość, min. z powodu osiadania gruntu, który jest bardzo niestabilny w okolicach Bartąga - mówił Dariusz Taraszkiewicz, Dyrektor Rejonu Budimex - musieliśmy wymienić ponad  1 mln m3 gruntów organicznych by wzmocnić konstrukcję drogi, ale w jednym miejscu musimy poczekać aż nawierzchnia całkowicie osiądzie i będzie można dokończyć niezbędne prace.

Cała obwodnica, o długości około 25 kilometrów, ma być oddana do użytku pod koniec kwietnia.

Powróć do archiwum
Pogoda