Idź do treści strony
29.03.2017 15:16

Jest nowy Statut Miasta Olsztyna

Marcowa sesja rady miasta, radni siedzą w ławach, pośrodku stół prezydialny

To jedna z najważniejszych decyzji marcowej (29 marca) sesji Rady Miasta. W dokumencie utrzymane zostały zapisy dotyczące Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.

Statut miasta określa przede wszystkim jego ustrój. Opisane są w nim organy samorządu oraz zasady, na jakich działają. Ten jeszcze obowiązujący został uchwalony w 2011 roku, a ostatnie zmiany wniesiono w nim w 2014 roku.

Zespół, który zajmował się opracowaniem Statutu, zaczął działać w 2015 roku. Odbyło się 19 posiedzeń, podczas których wypracowano łącznie siedem wersji dokumentu.

Przy okazji najnowszej, przegłosowanej aktualizacji wyłączono z niego m.in. wykaz miejskich jednostek organizacyjnych, zakładów opieki zdrowotnej, samorządowych instytucji kultury. Na mocy najnowszego statutu do prowadzenia takiego spisu został upoważniony prezydent miasta.

- Podobnie postąpiliśmy w przypadku rezygnacji z umieszczenia w Statucie wykazu osiedli i ulic - informuje przewodnicząca olsztyńskiej Rady Miasta, Halina Ciunel. - Dotychczas każda zmiana nazwy ulicy wymagała zmiany odpowiedniego załącznika Statutu.

W dokumencie pozostał zapis dotyczący Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. To oznacza, że w dalszym ciągu grupa co najmniej 150 mieszkańców Olsztyna z prawem wyborczym będzie mogła zgłaszać pod obrady projekty lokalnego prawa.

Statut wprowadził także - wśród insygniów (poza sztandarem Rady Miasta, kluczem do bram miasta, łańcuchem Przewodniczącego Rady Miasta) - łańcuch Prezydenta Miasta. Poza tym w dokumencie znalazł się także Kodeks Etyki Radnego. To zbiór zasad pożądanego zachowania, jakiego można oczekiwać od rajców.

Dokument zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

[sesja Rady Miasta - galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda