Idź do treści strony
02.07.2018 11:17

Indykpol AZS w Pucharze CEV

Indykpol AZS Olsztyn po 10 latach wrócił do europejskich pucharów.  Akademicy rywalizację w Pucharze CEV rozpoczną od rozgrywek  z fińskim zespołem Hurrikaani Loimaa.

- Otwieramy nowy rozdział w historii piłki siatkowej – cieszy się Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz – największe sukcesy na arenie międzynarodowej AZS świętował w 1978 roku, gdy zakwalifikował się do finału Pucharu Zdobywców Pucharów (dzisiejszy odpowiednik Ligi Mistrzów). Mam nadzieję, że teraz nasi siatkarze znów udowodnią, że są w szczytowej formie.

A to, że i siatkarze i trener są gotowi sprawdzić się na arenie międzynarodowej podkreśla także sponsor strategiczny – firma Indykpol.

- Nie mam wątpliwości, że wsparcie finansowe, które zapewniamy klubowi to dobrze wydane pieniądze – zaznacza Piotr Kulikowski, prezes firmy Indykpol – jesteśmy olsztyńską firmą i dlatego wspieramy lokalny klub. A siatkówka to dobre miejsce do promocji firmy. Akademicy zapewniają nam dobrą promocję,  co widać po meczach, na które często przychodzi nadkomplet kibiców.

Aby klub mógł wziąć udział w rozgrywkach międzynarodowych władze Olsztyna i województwa przekazały na ten cel dodatkowe środki  – po 130 000 złotych.

Dziś bez pieniędzy nie da się osiągać dobrych wyników sportowych – podkreśla Marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin – i dlatego cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do udziału naszych akademików w rozgrywkach międzynarodowych. 

Indykpol AZS Olsztyn jest jedynym reprezentantem Polski w pucharze CEV.  Po losowaniu wiemy już, że  rywalem w 1/32 Pucharu będzie fińska drużyna Hurrikaani Loimaa. Pierwszy mecz odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur w dniach 6–8 listopada  (dokładna data do ustalenia), a rewanż tydzień później (13–15 listopada) w Finlandii. Zwycięzca tej pary awansuje do 1/16 finałów.

- Skład zespołu na te rozgrywki mamy od dawna ustalony i jeśli tylko zdrowie chłopakom dopisze, nic nie będziemy zmieniać – zaznacza Tomasz Jankowski, prezes Indykpol AZS Olsztyn – treningi rozpoczynamy w pierwszy weekend sierpnia.

Ostatnimi sezonami, w których AZS Olsztyn brał udział w europejskich rozgrywkach, były lata 2007-2008. W sezonie 2007/2008, kortowianie w 1/16 finału Pucharu Konfederacji przegrali 0:3 z zespołem Lennik z Belgii, przez co zostali zepchnięci do Pucharu Challenge. W nim AZS odpadł w ćwierćfinale, ulegając w dwumeczu włoskim Pallavolo Modena.

Rok później, a więc w sezonie 2008/2009, rozpoczęli rywalizację od 1/16 Pucharu CEV. Ekipa ze stolicy Warmii i Mazur musiała dwukrotnie uznać wyższość Lokomotivu Belgorod. Porażka spowodowała zepchnięcie do Pucharu Challenge, w którym akademicy ponownie dwukrotnie ulegli włoskiemu Sisley Treviso. Ostatni mecz AZS Olsztyn w europejskich pucharach odbył się w 10 grudnia 2008 roku w Hali Urania.

W sezonie 2017/2018 akademicy, po 10 latach przerwy, ponownie walczyli o medale Mistrzostw Polski. Indykpol AZS Olsztyn ostatecznie zajął 4 pozycję, ulegając w pojedynku o brązowy medal ekipie Trefla Gdańsk. Choć miejsce poza podium, to zgodnie z przepisami Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV) zagwarantowało akademikom walkę w Pucharze CEV. Jest to odpowiednik piłkarskiej Ligi Europejskiej.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 4°C
Czyste niebo 6°C