Idź do treści strony
14.06.2017 14:18

Farma do produkcji energii ekologicznej

farma fotowoltaiczna olsztyn

Olsztyńskie Wodociągi uruchomiły na swoim terenie farmę fotowoltaiczną.  Rocznie ma produkować ok. 100 MWh energii elektrycznej.

W środę (14 czerwca) na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Oficerskiej  oficjalnie uruchomiono farmę fotowoltaiczną. Ten sposób wytwarzania prądu ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, głównie emisji dwutlenku węgla.

- Chcemy, żeby Olsztyn miał czyste powietrze, bo to przekłada się na zdrowie mieszkańców i wizerunek miasta - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. -  Farma fotowoltaiczna znakomicie wpisuje się w naszą proekologiczną działalność.

Farma została wybudowana na potrzeby funkcjonowania bazy sprzętu PWiK. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym przedsiębiorstwa i co za tym idzie całego regionu. Instalacja robi wrażenie, moduły zajmują niespełna 0,3 ha. Zainstalowane panele mają pokrywać 30 proc. zapotrzebowania bazy w energię elektryczną.  Poprzez stronę  internetową, w każdej chwili można będzie sprawdzić  ilość produkowanej energii elektrycznej oraz bieżącą moc. 

Koszt inwestycji to blisko milion złotych, z czego 71 proc. pokrył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Nie jest to pierwsza inwestycja zmierzająca do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Od 2011 r. z podgrzanej energią słoneczną wody korzystają pracownicy biurowca przy ul. Oficerskiej, Stacji Uzdatniania Wody "Karolin" oraz przepompowni ścieków przy ul. Artyleryjskiej.

[galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 8°C
Pochmurnie 14°C